Wiemy, jak ważne jest wsparcie, gdy jest potrzebne. Uruchamiamy specjalną linię telefonicznego wsparcia psychologicznego, aby każdy, kto tego potrzebuje, mógł skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Właśnie dzisiaj swoją działalność rozpoczyna STREFA | Pomocy. Jest to specjalna linia telefoniczna, gdzie każdy może znaleźć wsparcie i profesjonalną poradę.

-Nawet gdy na pozór niewiele się zmienia – szkoła, praca, dom, harcerstwo – zdalnie, ale działa jak zawsze. Nawet wtedy możesz doświadczać uczuć, które zaskakują, przytłaczają, zmieniają perspektywę. Jakich? Nie ma żadnej listy, co można teraz odczuwać. Życie nasze – jako społeczeństwa – zmienia się, a każda zmiana wywołuje trudne do przewidzenia reakcje. STREFA | Pomocy to specjalna linia telefoniczna uruchomiona przez Związek Harcerstwa Polskiego, w której możesz znaleźć wsparcie i profesjonalną poradę-mówi harcmistrzyni Emilia Owoc, psycholożka pracująca w STREFIE | Pomocy.

Pod numerem 669 116 116 od poniedziałku do piątku między 15:00 a 21:00 dyżurują psycholodzy, którzy gotowi są pomóc. Pomoc adresowana jest do wszystkich członków ZHP i jest świadczona nieodpłatnie.

Każdy chętny może porozmawiać z psycholożkami o zjawiskach, jakie przeżywa z perspektywy działalności harcerskiej – w zakresie swojej motywacji, możliwości pracy, radzenia sobie z problemami wychowanków, które teraz na pewno są trudniejsze niż zazwyczaj.

Każdy może też zadzwonić w sprawie osobistej – żadne uczucia nie są mniej ważne od innych. Nawet z pozoru drobna rzecz może wywoływać poważne konsekwencje.

Telefon działa anonimowo, a korzystanie z niego podlega tylko opłatom operatora, jeśli występują.

STREFA | Pomocy to wsparcie emocjonalne, informacyjne i psychoedukacyjne. Taki kontakt nie zastąpi psychoterapii czy interwencji kryzysowej, ale nawet jeśli przypuszczasz, że potrzebna Ci głębsza pomoc, możesz zadzwonić – pomożemy poradzić sobie z tym, co się dzieje na bieżąco i znaleźć instytucję oferującą inne formy, jeśli będzie taka potrzeba. Do usłyszenia!

Z pomocy STREFY | Pomocy możesz skorzystać szczególnie jeśli:
  • masz problem z poradzeniem sobie z harcerskimi zobowiązaniami i poczucie, że nie dajesz rady, 
  • odczuwasz silny stres, który przekłada się na Twoją harcerską pracę i nie potrafisz sobie z nim poradzić, 
  • stale czujesz przygnębienie i nie masz na nic siły, 
  • przeżywasz kryzys i znajdujesz się w sytuacji „bez wyjścia”, 
  • nie wiesz, jak poradzić sobie z pracą ze swoimi wychowankami i masz poczucie, że wymyka ci się ona z rąk, 
  • jesteś bardziej rozdrażniony/a i popadasz w konflikty z innymi, 
  • Twoi harcerze doświadczają trudnych, kryzysowych sytuacji, a Ty nie wiesz, w jaki sposób im pomóc, 
  • w Twoim środowisku wydarzyło się coś trudnego, o czym chciałbyś/aś porozmawiać. 

Więcej informacji znaleźć można na podstronie w Intranecie e-ZHP

Dowiedz się więcej na zhp.pl/strefa-instrutkorska