Wędrownicy

Wędrownictwo jest ruchem metodycznym Związku Harcerstwa Polskiego zrzeszającym członków w wieku 15 – 21 lat. Etap ten skupia się przede wszystkim na rozwoju młodego człowieka, wsparciu go w pokonywaniu życiowych i osobistych barier oraz rozwiązywaniu problemów, które napotyka. Młodzież w tym czasie rozwija swoje osobiste umiejętności, poszerza społeczne horyzonty oraz wspólnie z grupą rówieśników realizuje cele, które prowadzą do samodoskonalenia oraz wsparcia lokalnej społeczności. Wędrownictwo to ruch programowo-metodyczny nastawiony na przygotowanie młodego człowieka do wejścia w dorosłość oraz na rynek pracy.

O Wędrowniczej Watrze

Wędrownicza Watra to cykliczny, ogólnopolski zlot organizowany dla wędrowników. Co roku bierze w nim udział kilkaset młodych ludzi, którzy chcą być aktywnymi członkami lokalnych społeczności, liderami, osiągać mistrzostwo w różnorakich dziedzinach. Podczas wydarzenia gościmy influencerów oraz artystów, którzy zaszczepiają w uczestnikach Wędrowniczej Watry nową wiedzę, umiejętności i pasje do działania w nowym nadchodzącym roku. Tegoroczna edycja odbywa się w Krakowie.

„BĄDŹ!”

To hasło Wędrowniczej Watry 2024, które ma nieść za sobą przesłanie do wędrowników: BĄDŹ tu i teraz, BĄDŹ uważny, BĄDŹ najlepszą wersją samego siebie. Świadomie, odpowiedzialnie, aktywnie i całym sobą poznawaj otaczający cię świat oraz swoje możliwości. Wiemy, że w procesie kształtowania młodego człowieka niezwykle ważne jest wsparcie młodzieży w realizacji swoich celów. Tym hasłem organizatorzy chcą zachęcić wędrowników do podjęcia działań w sferze samorealizacji, hobby, pracy zawodowej, działalności harcerskiej, nie zapominając o prawidłowym balansie we wszystkich sferach życiowych.

Program

Na uczestników czeka różnorodny program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: warsztaty ze specjalistami, między innymi z rękodzieła, fotografii, astronomii, ekonomii, zajęcia związane z ekologią, cyberbezpieczeństwem, pszczelarstwem, koncerty, wieczory tematyczne oraz atrakcyjni goście. Dodatkowo, na instruktorów czeka specjalnie przygotowany program.

Rozwój

Udział w Wędrowniczej Watrze to praca z dewizą wędrowniczą, która ma być hasłem przodującym wędrownikom w ich życiu, które brzmi „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj”. Opisuje ona bardzo generalnie, jak otwartym, uważnym i rozważnym człowiekiem, gotowym do pomocy i odważnym w działaniu powinien chcieć stawać się wędrownik. Miejsce tegorocznej Watry z pewnością pozwoli uczestnikom zatrzymać się, znaleźć czas na refleksję nad własnymi wartościami i celami życiowymi, a wędrówki, ogniska i rozmowy, pozwolą na budowanie relacji i wzmacnianie iskry braterstwa.

Bądź na bieżąco

Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami o Wędrowniczej Watrze, zaobserwuj fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/WedrowniczaWatra