Jednym z głównych celów Roku Edukacji Ekonomicznej jest rozwijanie umiejętności zarządzania finansami, kształtowanie postaw wobec finansów, etycznego obchodzenia się z pieniędzmi. a także promowanie praktycznej wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży. Wydział Wychowania Ekonomicznego Głównej Kwatery ZHP zorganizował liczne szkolenia i warsztaty, które koncentrowały się na kluczowych zagadnieniach ekonomicznych, takich jak oszczędzanie, inwestowanie i zarządzanie budżetem domowym. Działania te mające na celu nie tylko podnoszenie świadomości, ale również umożliwienie młodym ludziom podejmowania świadomych decyzji finansowych w codziennym życiu, dotarły także do 620 instruktorów ZHP, którzy podadzą tę wiedzę dalej!
ZHP wspiera młodzież w nauce ekonomii: najważniejsze inicjatywy
Rok Edukacji Ekonomicznej to również czas intensywnej współpracy ZHP z różnymi instytucjami i organizacjami, takimi jak Warszawski Instytut Bankowości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja GPW, Czepczyński Family Foundation oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dzięki tym współpracom zrealizowano wiele projektów edukacyjnych, takich jak „Wędrówka do mojej kariery” – propozycja stworzona we współpracy z Katalyst Education, program „Bogate umysły” stworzony z Fundacją Innowacja i Wiedza czy „Odkryj potencjał w świecie ekonomii!”, które przyczyniły się do szerzenia wiedzy ekonomicznej na skalę ogólnopolską.
Materiały edukacyjne ZHP – narzędzie do skutecznej nauki
Ważnym aspektem działalności ZHP było opracowywanie i dystrybucja materiałów edukacyjnych, które stanowiły cenne narzędzia wspierające proces rozwoju zainteresowania ekonomią wśród harcerzy i harcerek. Materiały te były dostosowane do różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania, co pozwoliło na skuteczne przekazywanie wiedzy ekonomicznej. Z ich pomocą odbyło się blisko 790 godzin harcerskich zbiórek!
Rok Edukacji Ekonomicznej w ZHP: wzmacnianie kompetencji młodych
Wychowanie ekonomiczne jest w ZHP integralnym elementem rozwoju młodzieży. Rok Edukacji Ekonomicznej, zainaugurowany w Senacie RP przez Marszałka Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską, stanowił doskonałą okazję do zintensyfikowania tych działań. Młodzi harcerze i harcerki zdobywali sprawności takie jak makler/maklerka czy świadomy konsument/świadoma konsumentka, a zuchy mogły zdobyć sprawność grosika. Te praktyczne umiejętności będą stanowiły wsparcie w dorosłym życiu, umożliwiając młodym ludziom pewne wkroczenie na rynek pracy.
Rok Edukacji Ekonomicznej w ZHP pokazuje, że skupiamy się na ważnych w dzisiejszych czasach tematach. Nasze działania wyposażyły harcerki i harcerzy w wiedzę, ale przede wszystkim wykształciły nich postawy, które będą wsparciem w ich dorosłym życiu, czyniąc ich świadomymi obywatelami zdolnymi do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.