Propozycje programowe online

Zobacz, jakie przygody on-line czekają na Twoją drużynę tuż za rogiem!

Zdalne HARCE​

5 TYGODNI WYZWAŃ DLA KAŻDEGO

Propozycja działań programowych dla gromad i drużyn harcerskich na 5 tygodni opartych na motywie rozwoju pięciu sfer: tydzień siły ciała, tydzień siły ducha, tydzień siły rozumu, tydzień siły braterstwa, tydzień siły emocji. Dla zuchów to propozycja działań, które mogą być realizowane przez rodziców i pomysły na zbiórkę zdalną podsumowującą cały tydzień danej siły. Dla harcerzy i harcerzy starszy to wachlarz działań zdalnych, w tym konspekty zbiórek online. Dla wędrowników to propozycja realizowania służby w ramach Odznaki Skautów Świata (SWA).

Materiały dostępne na stronie: zhp.pl/zdalneharce

SPRAWDŹ: Jak zorganizować zbiórkę online?

Leśne Harce

ZBIÓRKI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Propozycja cyklu 6 zbiórek zuchowych, harcerskich i starszoharcerskich do zrealizowania na świeżym powietrzu – w lasach, parkach. Ich tematyka głównie wypływa z zasad programu Leave No Trace: Las, Planowanie wyprawy do lasu, Terenoznawstwo i orientacja w terenie, Przebywanie w lesie, Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich, Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą.

Wszystkie zaproponowane konspekty zbiórek w terenie zbudowane są na podstawie obostrzeń sanitarno-epidemiologiczne. Materiał dla wędrowników zawiera serię artykułów na temat zaplanowania, przygotowania i realizacji mikro wypraw oraz realizacji programu harcerskiego trakcie ich trwania.

Materiały dostępne na stronie: zhp.pl/lesneharce

Zastęp Pozytywności

WYZWANIA DLA ZASTĘPÓW

Propozycja World Association of Girl Guides and Girl Scouts stworzona w obliczu COVID-19, przetłumaczona na język polski. Zastęp Pozytywności to propozycja dziesięciu wyzwań, które zostały zaprojektowane tak, aby każdy mógł się poczuć wartościową osobą i zaspokoić potrzebę własnego rozwoju. Wyzwania podejmowane przez zastęp polegają na zachowaniu optymizmu i pogody ducha na przekór trudnościom. W ZHP mogą je realizować z powodzeniem dziewczęta, jak i chłopcy, kobiety i mężczyźni.

Na każde z wyzwań można przeznaczyć od 1 dnia do tygodni i dłużej, w zależności od indywidualnych potrzeb i chęci pogłębienia danego tematu. WAGGGS zaplanował to zadanie jako wyzwanie 10-tygodniowe.

Materiały dostępne na stronie: cbp.zhp.pl/meqlk

Fałszywe informacje? Czuwaj!

WALKA Z FAKE NEWSAMI

To propozycja programowa przygotowana we współpracy ze specjalistami z zakresu fact-checkingu – cztery scenariusze zajęć, na podstawie których, można zaplanować spotkania harcerskie, także online.

Propozycja to krótki poradnik i wiele zadań, dzięki którym dowiecie się: Jak z ogromu informacji wybrać to, co naprawdę istotne? Jak skutecznie docierać do informacji, których akurat potrzebujesz? Jak analizować przekazy medialne, aby wyrobić na ich podstawie własną, niezależną opinię? Jak uczciwie tworzyć informacje, posługiwać się nimi i przekazywać je innym osobom?

Zdobędziecie również umiejętności rozpoznawania fałszywych informacji, odróżniania faktów od opinii i korzystania z wiarygodnych źródeł.

Materiały dostępne na stronie: cbp.zhp.pl/yyytm oraz odkrywcy.zhp.pl

EkoGromada EkoDrużyna

EKOLOGIA I ZERO WASTE W ZGODZIE Z NATURĄ

To propozycja na cały rok harcerski, składająca się z czterech etapów: w świecie zwierząt, ja i otoczenie, w świecie roślin, wyjdź w świat, a w każdym z nich znajduje się około 20 EkoInspiracji — pomysły, które w ciekawy sposób pokazują dany problem, stawiają wyzwania i dostarczają materiałów do dalszego zdobywania wiedzy — na podstawie których można zaplanować działania programowe. Jej głównym zadaniem jest skupienie się na kształtowaniu postaw proekologicznych i zero waste, współdziałaniu z przyrodą oraz zrozumieniu procesów, które w niej zachodzą. Liderzy jednostek zapisanych do propozycji otrzymują wsparcie programowe i metodyczne oraz materiały pomocne z realizacji programu, w tym także konspekty zbiórek online. Do kolejnego etapu propozycji można zapisać już w grudniu!  

Materiały dostępne na stronie: ekodruzyna.zhp.pl/ 

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content