Prezydent RP Andrzej Duda, pragnąc wesprzeć starania ZHP w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego o prawo zorganizowania Światowego Jamboree Skautowego 2023, zdecydował o przyjęciu zaproszenia do przewodniczenia Komitetowi Honorowemu Kandydatury ZHP jako gospodarza dwudziestej piątej edycji tego ważnego dla międzynarodowego ruchu skautowego wydarzenia.

Pan Prezydent wyraził przekonanie, że odbywające się cyklicznie w różnych krajach wielkie święto skautingu, byłoby dla Polski znakomitą okazją do promocji oraz zaprezentowania uczestnikom zlotu bogatej historii i wielkiego dorobku polskiego harcerstwa.

Działania Związku Harcerstwa Polskiego, które mają na celu uzyskanie na Światowej Konferencji Skautowej prawa do organizacji w Gdańsku w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego wspiera komitet honorowy, w skład którego wchodzą wszyscy byli Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy rządu – przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Ewa Kopacz. W dniu objęcia urzędu przez Beatę Szydło naczelnik ZHP zwróciła się do Pani Premier o wejście w skład komitetu honorowego.