Zlot harcerski „Zawsze W Pamięci” 2024:
- prof. Leszek Żukowski – członek Rady Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Lech Parell – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych;
- Marek Krawczyk – Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
- Tomasz Bratek– Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy;
- Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie upamiętni ponad 2500 harcerzy
Dla harcerzy rocznica ta jest okazją do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim, w tym wielu młodych ludzi i harcerzy, którzy odgrywali ważną rolę jako łącznicy, sanitariuszki czy żołnierze. Jest to dla nas doskonała okazja do pracy z wychowankami z wartościami, które przyświecały Powstańcom, np. takich jak odwaga, poświęcenie i miłość do Ojczyzny – powiedziała hm. Katarzyna Karolak, komendantka chorągwi stołecznej ZHP.
Zgłębianie historii, poznanie jej świadków, ale także poznanie się w gronie organizacji harcerskich i skautowych. Kluczowe punkty programu obejmują apel otwierający i zamykający zlot, harcerskie ognisko, gry miejskie i muzealne oraz spotkania międzypokoleniowe z Powstańcami Warszawskimi, Prezydentem RP i Prezydentem Warszawy. Każde z tych wydarzeń związane jest z inną organizacją harcerską i innym spojrzeniem na służbę harcerską.
Oto wartości, które wam przekazujemy: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność. Zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia. Wierzymy, że będziecie budować świat oparty na tych wartościach.
Plan Zlotu Harcerskiego „Zawsze W pamięci”
poniedziałek 29 lipca 2024 r.
- 16:00 – Apel otwierający Zlot Harcerski „Zawsze W pamięci” – z udziałem władz państwowych, władz Warszawy i Powstańców Warszawskich
Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela Warszawska ul. Dymińska 13. - 17:00 – PrzyTarg – prezentacja harcerskich specjalności i umiejętności organizacji harcerskich biorących udział w Zlocie.
Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela Warszawska ul. Dymińska 13.
wtorek 30 lipca 2024 r.
- 11:00 – Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem Warszawy w asyście harcerskiej.
W imieniu organizacji harcerskich przemówi hm. Katarzyna Karolak – komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP – Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. - 14:00 Harcerska Gra Miejska organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego po Starym Mieście.
- 19:00 Zlotowe ognisko harcerskie z udziałem władz państwowych, Warszawy i Powstańców Warszawskich– pola przy Centrum Olimpijskim, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.
Środa 31 lipca 2024 r.
- 10:00- 14:00 Gra Muzealna – W Pamięci, uczestnicy Zlotu będą poszukiwać historii i obiektów związanych z okupacją oraz Powstaniem Warszawskim w warszawskich muzeach i placówkach kulturalnych z możliwym udziałem Powstańców Warszawskich.
Zaangażowane muzea: Muzeum Niepodległości: Al. Szucha, Pawiak, Muzeum X Pawilonu, Pałac Przebendowskich, Muzeum Warszawy: Muzeum na Rynku Starego Miasta, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Izby Pamięci na Woli, Dom Powstańców Warszawskich (Nowolipie 22), Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego (Światła Historii – pokaz multimedialny),Pomnik Powstańców na Placu Krasińskich, Powązki Wojskowe – Kwatery Szarych Szeregów - 11:00 Obchody rocznicy wybuchu Powstania przy Małej Paście, ul. Brzeska (Praga Północ).
- 13:00 Reprezentacja zlotowa złoży kwiaty przy kamieniu Harcerskiego Batalionu Wigry z rodzinami Wigierczyków. – Skwer przy kinie Muranów.
- 18:00 Defilada harcerska – przemarsz 2500 harcerek i harcerzy z placu Piłsudskiego na plac Zamkowy
- 19:00 Zlotowicze zatańczą Poloneza na placu Zamkowym w Warszawie.
Czwartek 1 sierpnia 2024 r.
- 17:00 – Akcja Wolność Łączy – harcerki i harcerze pojawią się w 360 punktach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta
piątek 2 sierpnia 2024 r.
- 10:00 – Apel zamykający Zlot – Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.
Organizatorzy Zlotu
Współorganizatorem Zlotu jest m.st. Warszawa.
Radosny patriotyzm w ZHP – co oznacza?
Radosny patriotyzm w ZHP to podejście do miłości ojczyzny, które łączy głęboki szacunek dla historii z pozytywnym, pełnym entuzjazmu podejściem do świętowania narodowych wartości. W ZHP wierzymy, że patriotyzm powinien być źródłem radości i dumy, a nie tylko obowiązkiem czy ciężarem. Dlatego zachęcamy do wspólnego świętowania z rodziną i dziećmi, przekazując wartości patriotyczne w sposób angażujący i pełen ciepła.
Jak kształtować postawy patriotyczne?
Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo, warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.
Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.