Zlot, odbywający się pod hasłem „Zawsze W pamięci”, będzie trwał od 29 lipca do 2 sierpnia i będzie pełen wydarzeń edukacyjnych i upamiętniających to ważne wydarzenie.

Zlot harcerski „Zawsze W Pamięci” 2024:

Zlot rozpocznie się uroczystym apelem 29 lipca o 16:00 w Muzeum Wojska Polskiego (Cytadela Warszawska).  Udział zaeklarowały władze państwowe, władze Warszawy i Powstańcy Warszawscy.
Do uczestników przemówią:
  • prof. Leszek Żukowski – członek Rady Muzeum Powstania Warszawskiego,
  • Lech Parell – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych;
  • Marek Krawczyk – Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
  • Tomasz Bratek– Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy;
  • Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie upamiętni ponad 2500 harcerzy

Harcerze z całej Polski oraz zagranicy, zjednoczeni w hołdzie Powstańcom Warszawskim, pokażą, że pamięć o historii i wartościach, które przyświecały bohaterom Powstania, są wciąż żywe i inspirujące dla młodych pokoleń.
Dla harcerzy rocznica ta jest okazją do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim, w tym wielu młodych ludzi i harcerzy, którzy odgrywali ważną rolę jako łącznicy, sanitariuszki czy żołnierze. Jest to dla nas doskonała okazja do pracy z wychowankami z wartościami, które przyświecały Powstańcom, np. takich jak odwaga, poświęcenie i miłość do Ojczyzny  – powiedziała hm. Katarzyna Karolak, komendantka chorągwi stołecznej ZHP.
Główne cele i założenia zlotu, jak podkreślił phm.Radosław Potrac, komendant Zlotu  to:
Zgłębianie historii, poznanie jej świadków, ale także poznanie się w gronie organizacji harcerskich i skautowych. Kluczowe punkty programu obejmują apel otwierający i zamykający zlot, harcerskie ognisko, gry miejskie i muzealne oraz spotkania międzypokoleniowe z Powstańcami Warszawskimi, Prezydentem RP i Prezydentem Warszawy. Każde z tych wydarzeń związane jest z inną organizacją harcerską i innym spojrzeniem na służbę harcerską.
 Uczestnikom zlotu towarzyszyć będą wartości sformułowane w przesłaniu Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków z 1 sierpnia 2019:
 Oto wartości, które wam przekazujemy: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność. Zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia. Wierzymy, że będziecie budować świat oparty na tych wartościach.

Plan Zlotu Harcerskiego „Zawsze W pamięci”

poniedziałek 29 lipca 2024 r.

  • 16:00 – Apel otwierający Zlot Harcerski  „Zawsze W pamięci” – z udziałem władz państwowych, władz Warszawy i Powstańców Warszawskich
    Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela Warszawska ul. Dymińska 13.
  • 17:00 – PrzyTarg – prezentacja harcerskich specjalności i umiejętności organizacji harcerskich biorących udział w Zlocie.
    Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela Warszawska ul. Dymińska 13.

wtorek 30 lipca 2024 r.

  • 11:00 – Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem Warszawy w asyście harcerskiej.
    W imieniu organizacji harcerskich przemówi hm. Katarzyna Karolak – komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP – Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.
  • 14:00 Harcerska Gra Miejska organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego po Starym Mieście.
  • 19:00 Zlotowe ognisko harcerskie z udziałem władz państwowych, Warszawy i Powstańców Warszawskich– pola przy Centrum Olimpijskim, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

Środa 31 lipca 2024 r.

  • 10:00- 14:00 Gra Muzealna – W Pamięci, uczestnicy Zlotu będą poszukiwać historii i obiektów związanych z okupacją oraz Powstaniem Warszawskim w warszawskich muzeach i placówkach kulturalnych z możliwym udziałem Powstańców Warszawskich.
    Zaangażowane muzea: Muzeum Niepodległości: Al. Szucha, Pawiak, Muzeum X Pawilonu, Pałac Przebendowskich, Muzeum Warszawy: Muzeum na Rynku Starego Miasta, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Izby Pamięci na Woli, Dom Powstańców Warszawskich (Nowolipie 22), Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego (Światła Historii – pokaz multimedialny),Pomnik Powstańców na Placu Krasińskich, Powązki Wojskowe – Kwatery Szarych Szeregów
  • 11:00 Obchody rocznicy wybuchu Powstania przy Małej Paście, ul. Brzeska (Praga Północ).
  • 13:00 Reprezentacja zlotowa złoży kwiaty przy kamieniu Harcerskiego Batalionu Wigry z rodzinami Wigierczyków. – Skwer przy kinie Muranów.
  • 18:00 Defilada harcerska – przemarsz 2500 harcerek i harcerzy z placu Piłsudskiego na  plac Zamkowy
  • 19:00 Zlotowicze zatańczą Poloneza na placu Zamkowym w Warszawie.

Czwartek 1 sierpnia 2024 r.

  • 17:00 – Akcja Wolność Łączy – harcerki i harcerze pojawią się w 360 punktach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta

piątek 2 sierpnia 2024 r.

  • 10:00 – Apel zamykający Zlot – Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

Organizatorzy Zlotu

Organizatorami Zlotu Harcerskiego „Zawsze W pamięci” są: Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Stołeczna ZHP, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Okręg Mazowiecki ZHR, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „ZAWISZA” Federacja Skautingu Europejskiego, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Stowarzyszenie Skauci Króla oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Współorganizatorem Zlotu jest m.st. Warszawa.
Powstanie Warszawskie upamiętni ponad 2500 harcerzy z 7 organizacji harcerskich w Polsce i zagranicy w czasie Zlotu harcerskiego „Zawsze W Pamięci”! Na zdjęciu umundurowane harcerki ZHP, za nimi flaga Polski.

fot. Sara Ejsmont

Radosny patriotyzm w ZHP – co oznacza?

Radosny patriotyzm w ZHP to podejście do miłości ojczyzny, które łączy głęboki szacunek dla historii z pozytywnym, pełnym entuzjazmu podejściem do świętowania narodowych wartości. W ZHP wierzymy, że patriotyzm powinien być źródłem radości i dumy, a nie tylko obowiązkiem czy ciężarem. Dlatego zachęcamy do wspólnego świętowania z rodziną i dziećmi, przekazując wartości patriotyczne w sposób angażujący i pełen ciepła.

Jak kształtować postawy patriotyczne?

Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo, warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.

Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.