Na początku listopada polska delegacja uczestniczyła w 28. Skautowej Konferencji Regionu Arabskiego, która odbyła się w stolicy Omanu – Maskacie. Celem harcerzy była promocja polskiej kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Podczas konferencji harcerze mieli możliwość przekonać się na własnej skórze, ile łączy wszystkich skautów z całego świata. Jednak przede wszystkim, był to dla nich czas wytężonej pracy oraz wielu ważnych spotkań i rozmów z przedstawicielami innych organizacji skautowych.

Polska delegacja we współpracy z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Omanie zorganizowała dla uczestników konferencji przerwę kawową, w trakcie której przedstawiona została wizja organizacji Jamboree w 2023 roku. Spotkanie było okazją do wysłuchania słów Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zastępcy Naczelnika ZHP hm. Krzysztofa Budzińskiego. Jak podkreślał Prezydent Adamowicz: „Gdańsk jest perfekcyjnym miejscem do przyjęcia skautów z całego świata”.

Kulminacyjnym momentem konferencji była prezentacja na sali plenarnej polskiej kandydatury do organizacji Jamboree. Zaprezentowany został film z przemówieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym opowiedział on o  wysokim poziomie zaangażowania polskich władz w projekt. Prezydent w filmie podkreślił swoje poparcie dla kandydatury Polski do organizacji największego skautowego wydarzenia na świecie.

Ważnym elementem były spotkania z delegacjami z wszystkich krajów regionu, podczas których skauci mogli poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i zapoznać się ze szczegółami naszej propozycji. Na polskim stoisku uczestnicy konferencji mieli okazję lepiej poznać Polskę – jej miasta, kulturę i zwyczaje. Nie zabrakło na nim polskich jabłek, pierników i krówek, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie!

Związek Harcerstwa Polskiego kandyduje do miana organizatora Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Organizacja Jamboree to ogromny zaszczyt dla kraju, który zyskuje szansę by gościć największe na świecie wydarzenie wychowawcze dla młodych ludzi. O tym, czy Polsce przypadnie ten tytuł dowiemy się podczas najbliższej Światowej Konferencji Skautowej, która odbędzie się w sierpniu przyszłego roku w Azerbejdżanie. Do tego czasu wolontariusze projektu Polska 2023 wraz z władzami naczelnymi ZHP i przedstawicielami Miasta Gdańska będą przedstawiać polską kandydaturę skautom na całym świecie.