Od 6 do 8 grudnia w Radomsku odbył się XXVII Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny „Opal”, zorganizowany przez Hufiec Radomsko. Uczestnicy rywalizowali w konkursie piosenki, konkursie literackim, recytatorskim, plastycznym i fotograficznym.

W tym roku „Opal” odbywał się w Hali Sportowej Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr. 4 i w salach Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Festiwal rozpoczął się w czwartek 6 grudnia, od przesłuchań do konkursów piosenki i recytatorskiego.

W piątek 7 grudnia kontynuowane były przesłuchania do konkursu piosenki i zaprezentowano prace biorące udział w konkursach plastycznym i fotograficznym. Wieczorem w Miejskim Domu Kultury odbyły się dwa koncerty – coverów piosenek zespołu „Stare Dobre Małżeństwo” w wykonaniu harcerzy i instruktorów Hufca Radomsko i koncert „Ballady na dwa serca" Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

W sobotę 8 grudnia uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych i plastycznych. Po południu odbyły się „mały finał” – rozstrzygnięcie konkursów plastycznego, fotograficznego, recytatorskiego i literackiego, oraz „duży finał” – rozstrzygnięcie konkursu piosenki i koncert finałowy. Przyznano też specjalną Nagrodę druhny Rosi – największe wyróżnienie, jakie może zdobyć drużyna lub szczep z Hufca Radomsko. W tym roku tę wyjątkową nagrodę otrzymał XVI Szczep „Hublaczycy”, do którego należą 17 RDW „Hubalczycy”, 24 RDH „Leliwa”, 17 Gromada Zuchowa „Zielone Ufoludki” oraz Krąg instruktorski „Cień”.

W festiwalu uczestniczyło około 800 osób – drużyny i gromady z Hufca Radomsko i z innych hufców, między innymi z Częstochowy, Gdańska, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Jaworzna, Łaska, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy i Katowic. Patronat honorowy nad imprezą objęła naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Szczegółowe wyniki poszczególnych konkursów znajdują się na stronie internetowej http://opal.zhp.pl

phm. Michał Piotrowski

Instruktor Wydziału Promocji GK ZHP

(na podstawie informacji od organizatorów festiwalu)