7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym trudnym czasie szczególnie pamiętajmy o naszych bohaterach — pracownikach służby zdrowia, którzy każdego dnia walczą o to, abyśmy mogli wrócić do normalności.

To właśnie dzisiaj Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczyna inicjatywę społeczno-edukacyjną #NiezapominajkaDlaMedyka. Inicjatorem akcji jest Chorągiew Mazowiecka ZHP.

Już dzisiaj o 12:00 rusza wydarzenie na Facebooku, do udziału w którym zapraszamy wszystkie harcerki i wszystkich harcerzy.

Chcemy tym samym pokazać, jak bardzo jesteśmy wdzięczni pracownikom służby zdrowia za ich heroiczną pracę. Symbolem inicjatywy jest kwiat niezapominajki, którego obecność w przestrzeni publicznej w czasie epidemii będzie przypominała o towarzyszących akcji haśle „Szacunek-Wdzięczność-Pamięć”.

Ideą akcji, która przypada na trudny czas światowej pandemii koronawirusa, jest publiczne wyrażenie SZACUNKU i WDZIĘCZNOŚCI pracownikom placówek ochrony zdrowia za ich trudną i niebezpieczną pracę oraz PAMIĘCI o obowiązujących zasadach higieny, chroniących przed zakażeniem koronawirusem.

Jak włączyć się w akcję? To bardzo proste! Zróbmy to #razemalezdalnie!

1. Wystarczy wykonać z dostępnych materiałów kwiat niezapominajki. Pomysły, instrukcje i inspiracje można znaleźć na stronie niezapominajkadlamedyka.pl
  2. Zdjęcie z wykonaną niezapominajką oznaczamy hasztagiem: #NiezapominajkaDlaMedyka i umieszczamy w mediach społecznościowych.
  3. W tym trudnym czasie pokażmy wspólnotę wobec największego z problemów zdrowotnych świata, który grozi każdemu z nas. Bądźmy #razemalezdalnie!

„Zwłaszcza teraz niezwykle ważne jest pokazywanie, że doceniamy służbę pracowników ochrony zdrowia, że jesteśmy wdzięczni za to, co robią. Każdy z nich jest Bohaterem. Pokażmy, że doceniamy ich pracę i codzienną odwagę, że o nich pamiętamy. Wiem, że wielu z was na co dzień to robi włączając się w różne akcje wspierania medyków. Dziś zróbmy to wszyscy tak, jak możemy – symbolicznie. Przypnijmy niezapominajkę do naszych ubrań i pokażmy naszą wdzięczność i nasze wsparcie” – zachęca do udziału w akcji naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.