Druhny i druhowie!
Dzisiaj w godzinach popołudniowych miało miejsce spotkanie Sztabu Kryzysowego ZHP,
w którym wzięli udział:
- Wiceprzewodnicząca ZHP,
- Komendanci chorągwi,
- Przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP wraz z komisarzami zagranicznymi ZHP
i kierowniczką Wydziału Zagranicznego GK.
Ustalenia Sztabu Kryzysowego podczas zbiórki w dniu 25.02.2022 r.:
- Określono nazwę akcji pomocowej, organizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego dla ofiar konfliktu w Ukrainie na „ZHP dla Ukrainy”,
- Na portalu społecznościowym Facebook na profilu ZHP powstało wydarzenie “ZHP dla Ukrainy”, które stanowić będzie przestrzeń do wymiany doświadczeń, a także inspiracji programowych,
- Ustalono skład osobowy, kształt organizacyjny i kompetencje zespołów wchodzących w skład Sztabu Kryzysowego ZHP:
- Zespół logistyczny pod przewodnictwem hm. Anny Peterko,
- Zespół wsparcia technicznego pod przewodnictwem hm. Piotra Stanisławskiego,
- Zespół programowy pod przewodnictwem hm. Agnieszki Rytel,
- Zespół komunikacji pod przewodnictwem hm. Bartłomieja Walkowskiego.
- Uznano za priorytet sprawną komunikację z partnerami na terenie Ukrainy, uzależniając od niej powodzenie skoordynowanych działań w ramach akcji „ZHP dla Ukrainy”,
- W każdej chorągwi powinna zostać wyznaczona osoba odpowiedzialna za komunikację w ramach akcji “ZHP dla Ukrainy”,
- Zespół komunikacji został zobowiązany do przygotowania planu komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej,
- Zespół programowy został zobowiązany do przygotowania materiałów na temat wsparcia psychologicznego naszych podopiecznych oraz kadry, a także w zakresie przygotowania konspektów dotyczących pracy oraz sposobu komunikowania naszym podopiecznym o konflikcie zbrojnym w Ukrainie.
W związku z powyższym apelujemy do członków ZHP o:
- angażowanie się w działania organizowane przez agendy rządowe (Urzędy Wojewódzkie) oraz inne jednostki samorządu terytorialnego, które działają w porozumieniu z Urzędami Wojewódzkimi
- włączenie się instruktorów w całym kraju do służby w punktach informacyjnych zlokalizowanych na dworcach PKP – zgłoszenia również do koordynatorów chorągwianych
- Kontynuowanie pracy programowej i wychowawczej przez wszystkich instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego zgodnie z przyjętymi założeniami.
Na chwilę obecną diagnozujemy trzy główne obszary działań podejmowanych przez członków ZHP:
- Pomoc osobom, które zostały dotknięte konfliktem wojennym i szukają schronienia w naszym kraju
- Działania skierowane do członków ZHP w tym:
- Działania o charakterze programowym wspierające pracę środowisk
- Działania mające na uwadze wsparcie psychologiczne kadry oraz członków naszej organizacji
- Współpraca z organizacjami harcerskimi i skautowymi w Ukrainie oraz w Europie w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom wojennym
Sztab kryzysowy wspólnie z komendantami chorągwi określił pola działania, na których w sposób szczególny będą angażować się harcerze i instruktorzy ZHP. Wśród priorytetów wskazano następujące zadania:
- Wsparcie punktów recepcyjnych i informacyjnych przez pełnoletnich instruktorów
Szczególnie o służbę proszeni są instruktorzy w chorągwiach zlokalizowanych na wschodzie naszego kraju.
- Paczka dla uchodźcy
Zachęcamy do zbadania potrzeb jakie wypływają na gruncie regionalnym. Zalecamy kontakt w tej sprawie z jednostkami samorządu terytorialnego, które pozostają w ścisłym kontakcie z Urzędami Wojewódzkimi.
- Bank miejsc pobytu dla uchodźców
W najbliższych dniach bardzo duża rzesza obywateli Ukrainy będzie poszukiwała w naszym kraju lokum w którym będą mogli się schronić na najbliższe miesiące. W porozumieniu z komendantami chorągwi powstaje centralna platforma do zgłaszania takich miejsc. Do czasu jej powstania zachęcamy, aby taka baza lokalowa powstała w ramach chorągwi.
- Centralna Zbiórka pieniędzy na pomoc humanitarną
W najbliższych dniach GK ZHP wydzieli subkonto dedykowane zbieraniu wsparcia finansowego, które przeznaczone zostanie na pomoc humanitarną świadczoną przez jednostki ZHP na terenie całego kraju.
- Lokalne zbiórki pieniędzy
W przypadku zwiększonych potrzeb, chorągwie mogą także podjąć decyzję o uruchomieniu subkonta dedykowanego zbieraniu darowizn, które przeznaczone zostaną na działania podejmowane przez te jednostki w poszczególnych województwach.
- Zajęcia dla dzieci ukraińskich podczas zbiórek harcerskich
Najbliższe dni i miesiące to także ogromny napływ dzieci, które w naszym kraju mogą czuć się zagubione. Już teraz apelujemy do gromad zuchowych oraz drużyn harcerskich o włączenie w miarę możliwości ukraińskich dzieci w życie naszych jednostek.
- Szkolenia (pierwsza pomoc, edukacja, językowe…)
Szczególnie ważne dla skuteczności wszystkich podejmowanych przez harcerki i harcerzy działań jest odpowiednie przeszkolenie kadry oraz harcerzy w zakresie komunikacji czy odpowiedniej, przemyślanej formy pomocy; chcemy pełnić odpowiedzialną służbę.
- Wsparcie harcerskich specjalistów (psychologowie, prawnicy itp.)
Wśród naszych instruktorów oraz naszych sojuszników mamy wielu specjalistów. Nasi ukraińscy bracia i siostry będą z pewnością potrzebowali pomocy psychologów, prawników oraz innych specjalistów. W tym obszarze widzimy ogromne pole do działania i zachęcamy do tworzenia zespołów specjalistów w chorągwiach, a nawet hufcach.
Na spotkaniu potwierdzono, iż ZHP jest w stałym kontakcie z odpowiednimi jednostkami administracji rządowej i w razie kolejnych sygnałów o potrzebie dodatkowej służby w jaką możemy się zaangażować, będziemy o tym informować na oficjalnych kanałach komunikacji ZHP.