Imieniny Zucha są obchodzone w roku przestępnym, kiedy luty ma nie 28, a 29 dni.
To czas świętowania dla zuchów, zuchenek, ale także dla wszystkich zuchmistrzów i zuchmistrzyń – drużynowych gromad zuchowych, namiestników i namiestniczek, metodyków zuchowych, którzy na co dzień pracują z dziećmi, aby zaczarować ich świat poprzez radosne zdobywanie zuchowych sprawności na całe życie!

W prezencie dla wszystkich związanych z tą metodyką, ale także tych, którzy chcą na chwilę zatracić się w bajkowym świecie, przedstawiamy zbiór gawęd nagranych z naszymi wyjątkowymi gośćmi!

Gawędy w naszej organizacji są wykorzystywane jako element edukacyjny. Opowiadane przy ognisku, w wyjątkowych okolicznościach niosą magiczną moc, wspierają kształtowanie charakteru i wartości harcerskich wśród naszych najmłodszych członków.

Do gawęd głosu użyczyli:

Aktorka Kamila Kamińska „Wiewiórka Wanda”
Aktorka Joanna Jarmołowicz „Zuch pamięta o swoich obowiązkach”
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak „Marta i kwiatek”
Nauczyciel Roku 2023 Radosław Potrac „O tym, jak szary Wilk zwierzęta zjednoczył”
Aktor Rafał Derkacz „Jak nie być idealnym”
Bloger oraz instruktor harcerski Michał Górecki „Prawdziwy przyjaciel Zawiszy”
Naczelniczka ZHP Martyna Kowacka „Król Zuch”
Członkini Głównej Kwatery ZHP Aleksandra Kozubska „Czapeczka”
Członek Głównej Kwatery ZHP Dawid Schwann „O Zasadach”
Członkini Głównej Kwatery ZHP Dominika Brożek „Sztuka z papieru”
Członkini Głównej Kwatery ZHP Agata Erhardt-Wojciechowska „Gawęda o księciu”
Członek Głównej Kwatery ZHP Maciej Szczęsny „Biały kret”
Instruktorka ZHP Olga Junkuszew „Leśny skrzat i złota strzała”
Instruktorka ZHP Julia Grzędowska „Gwiazdozbiory”
Instruktorka ZHP Kinga Żydek „Leśnik”
Instruktorka ZHP Julia Ejsmont „Gwiezdna obietnica”
Instruktorka ZHP Aneta Bogdan „Alicja i pyszny deser”
Instruktorka ZHP Karolina Kałęka „Młodość Misia Syriusza”

Link do posłuchania gawęd zuchowych znajdziecie tutaj.

Z tej wyjątkowej okazji, przypadającej raz na 4 lata – Naczelniczka ZHP – hm. Martyna Kowacka oraz Przewodniczący ZHP – hm. Krzysztof Pater przekazują serdeczne życzenia dla wszystkich zuchmistrzyń i zuchmistrzów, dziękując za pracę na rzecz wspierania rozwoju Zuchów i Zuchenek. A najmłodszym członkom organizacji życzą zdobywania sprawności na życie, które będą rzutowały na umiejętności w dorosłym życiu.

Nagranie gawęd sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.