O Intercampie

Intercamp to międzynarodowy zlot skautów, który odbywa się od 1967 roku w weekend Zielonych Świątek. Około 3,5 tysiąca skautów i skautek z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Belgii przyjeżdża co roku do innego miejsca. W 2024 roku Zlot odbył się w Polsce, w Świeradowie-Zdroju, a w 2025 roku, między 6 a 9 czerwca, polska reprezentacja ZHP wyruszy do Niemiec.

Zlot jest jedną z okazji, aby rozpocząć swoją zagraniczną przygodę w ZHP i poznać magię międzynarodowego skautingu. To przystępny start, który otwiera drzwi do globalnej wspólnoty skautów, gdzie harcerki i harcerze mogą nawiązywać nowe przyjaźnie i zdobywać nowe sprawności na całe życie.

Intercamp. Dziewczyna, harcerka, uśmiechająca się pośród tłumu innych harcerek i harcerzy.

fot. Mikołaj Żabiński

Hasło tegorocznej reprezentacji ZHP na Intercamp 2025

„Łączy nas wyjątkowość”, to pod tym hasłem uczestnicy zlotu Intercamp 2025 podejmą podróż duchową, której celem jest zrozumienie i akceptacja różnorodności, a akceptacja siebie jest kluczem do tworzenia relacji opartych na szacunku i empatii, co łącznie stanowi fundament każdej międzynarodowej przygody.

Jak wygląda zlot?

W jeden ze zlotowych dni patrole wyruszają na całodzienną wędrówkę, podczas której czekają ich różne aktywności. W innym dniu odbywają się tzw. On-site activities, polegające na grze w międzynarodowych patrolach. Podczas jednego z wieczorów organizowany jest Pot-luck dinner, czyli festiwal kuchni narodowych i regionalnych. Każdy patrol ma za zadanie przygotować dania typowe dla swojego regionu lub kraju i podzielić się nimi podczas wspólnej kolacji.

Umiejętności nabywane podczas zlotów Intercamp

Międzynarodowe zloty to dla harcerzy i harcerek możliwość nauki języka obcego, a także poznawanie tradycji i kultury innych krajów. Uczestnicy uczą się współdziałać z rówieśnikami innych narodowości, co rozwija umiejętność pracy w grupie i kształtuje liderską postawę. Intercamp to możliwość zdobycia cennego doświadczenia w międzynarodowym środowisku, a także nauka odpowiedzialności i samodzielności.

Rekrutacja na Intercamp 2025 wciąż trwa. Aby się zgłosić, należy zebrać grupę osób w wieku 11-17 lat oraz opiekuna, a następnie wypełnić  formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia otwarte są do 2 grudnia.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.