Choć na pierwszy rzut oka działania harcerek oraz harcerzy mogą nie być kojarzone z nauką i poznawaniem dziedziny, jaką jest ekonomia, to w ZHP dowodzimy, że z ekonomią jesteśmy za pan brat! Wychowanie ekonomiczne w ZHP jest częścią wspierania rozwoju podopiecznych na co dzień, dlatego trwający już – Rok Edukacji Ekonomicznej – jest dla nas świetną okazją do zintensyfikowania działań w tym zakresie.

Ideą utworzenia Roku Edukacji Ekonomicznej, którego ZHP wraz z partnerami jest pomysłodawcą, przyświeca hasło: „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować”. Ta idea nabiera jeszcze większego znaczenia, biorąc pod uwagę stan wiedzy Polek i Polaków w tym obszarze – według badań Eurobarometru z lipca 2023 roku, zajmujemy 6. miejsce od końca pod względem wiedzy finansowej w Europie. Warto do tego dodać również czynniki takie, jak pandemia, inflacja czy trwająca wojna w Ukrainie – to wszystko wpływa na rynek i gospodarkę, czego warto być świadomym, podejmując codzienne decyzje finansowe.

Z tego względu ZHP wychodzi naprzeciw zauważonym potrzebom i wdraża ekonomię w działaniach drużyn i gromad – chociażby poprzez realizację sprawności, tropów, wyzwań czy stopni – ich częścią jest właśnie edukacja z zakresu ekonomii. Na ten wyjątkowy rok Wydział Wychowania Ekonomicznego przygotował dla drużynowych pakiet gotowych zbiórek (dla każdej grupy wiekowej), a także będzie wspierał chorągwie – jednostki terenowe ZHP – w realizacji ich własnych programów wychowawczych.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu o tym, jak wygląda wychowanie ekonomiczne w ZHP i jakie mamy w związku z tym plany na ten rok.

Naszym zdaniem powinniśmy naturalnie odpowiadać, jako organizacja funkcjonująca w społeczeństwie, na potrzeby, które wokół nas, w środowisku, występują. Odpowiadamy na potrzeby, dostosowując do tego nasz program, stąd ekonomia. – hm. Paweł Marciniak – kierownik Wydziału Wychowania Ekonomicznego GK ZHP.