Dzień Myśli Braterskiej to ważna data dla każdego członka i członkini ZHP. To radosny dzień spędzony w harcerskim gronie, który jest wyjątkowy zwłaszcza dla harcerskich wychowawców, którzy od zeszłorocznego Dnia Myśli Braterskiej zdobyli stopień harcmistrza, harcmistrzyni. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odebrali pamiątkowe odznaki z rąk Prezydenta RP.

Honorowy Protektor Organizacji Harcerskich, Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wręczył odznaki upamiętniające ten ważny moment w życiu każdego harcerskiego instruktora. Dodatkowo Prezydent wraz z przedstawicielami harcerskich organizacji rozpalił uroczyste ognisko na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, aby symbolicznie uczcić ten wyjątkowy dla członków ZHP dzień, a także zaplótł krąg z harcmistrzyniami oraz harcmistrzami. W imieniu ZHP, podczas uroczystości, głos zabrał harcmistrz Sebastian Strachowski z Chorągwi Zachodniopomorskiej, dzieląc się swoimi refleksjami nt. pracy harcerskich wychowawców.

20240222 171956810 iOS

fot. Michał Wiraszka

Pierwszym protektorem ZHP był marszałek Józef Piłsudski — był to wyraz wdzięczności za udział harcerzy w działaniach niepodległościowych. W ślad za nim poszli jego następcy — Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki, którzy stali się kolejnymi protektorami ruchu harcerskiego. Do przedwojennej tradycji powrócono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Po transformacji ustrojowej kolejni prezydenci Polski obejmowali swoim protektoratem organizacje harcerskie. Do dzisiaj byli to Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i obecny Prezydent RP – Andrzej Duda

20240222 180339652 iOS

fot. Michał Wiraszka

Zachęcamy do zapoznania się z życzeniami Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, kierowane do całej organizacji.

Dzien Mysli Braterskiej 2024 1