W 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji harcerze i harcerski w całej Polsce biorą udział w obchodach świąt państwowych. Wielu samodzielnie organizuje wydarzenia dla swoich lokalnych społeczności, aby zaszczepić w nich radosny patriotyzm.

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja Przewodniczący ZHP – hm. Krzysztof Pater, Naczelniczka ZHP – hm. Martyna Kowacka oraz członek Głównej Kwatery – hm. Piotr Jaworski na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę uchwalenia Konstytucji. Wydarzenie odbyło się na Placu Zamkowym w Warszawie. Podczas uroczystości harcerze i harcerki ZHP mieli okazję pełnić służbę. Przewodniczący ZHP oraz Naczelniczka ZHP wzięli również udział w spotkaniu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja organizowanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, oraz Małżonkę Agatę Kornhauser–Dudę.

Rozglądając się po Polsce, zobaczymy wiele harcerskich inicjatyw. Hufiec ZHP Kutno współorganizuje 3-majowy konstytucyjny rodzinny piknik. W tym samym czasie, gdy Hufiec ZHP Słubice z Chorągwi Lubuskiej ZHP wziął udział w uroczystościach miejskich, harcerze ze znajdującego się po drugiej stronie Polski Hufca ZHP Starogard Gdański współorganizowali majowe pikniki dla mieszkańców. 3 maja na terenie całego kraju harcerki i harcerze licznie wezmą udział w oficjalnych obchodach, na których pojawią się również harcerskie sztandary i warty honorowe wystawione przez członków ZHP.

To tylko niektóre przykłady działań podejmowanych przez harcerki i harcerzy ZHP w całej Polsce. Już tradycją stało się to, że członkowie ZHP w dniach 1-3 maja wrzucają na swoje profile w mediach społecznościowych zdjęcia z polską flagą, które pokazującą dumę z Polski.

Co ważne, początek maja to niejedyny czas, gdy harcerze i harcerki ZHP angażują się w działania patriotyczne. Radosny patriotyzm jest nieodłączną częścią wychowania obywatelskiego w ZHP, które odbywa się przez cały rok, poprzez świętowanie ważnych rocznic czy pamięć o osobach zasłużonych dla naszego kraju. Wiedzą o tym między innymi harcerze z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP, którzy z okazji 50. rocznicy zakończenia Operacji 1001 Frombork poszukują osób, które brały w niej czynny udział. W latach 1966-1973 to właśnie harcerze mieli duży wkład w odbudowę miasta – dziś, obecni członkowie ZHP chcą spotkać się z osobami, które pamiętają te wydarzenia, aby usłyszeć na żywo ich historie.

Radosny patriotyzm to nieodłączna część wychowania w ZHP. Kładzie on nacisk na rozwój postawy obywatelskiej. Wychowani w ten sposób harcerze i harcerki nie boją się promować Polski w świecie – znają i doceniają osiągnięcia z przeszłości, z dumą mówią o polskiej kulturze i tradycji. Włączają się także w życie lokalnych społeczności i współtworzą naszą wspólną przyszłość. Młodzi patrioci radośnie i aktywnie przeżywają także święta narodowe takie jak 1, 2 i 3 maja.