Rankiem harcerze i harcerki ZHP złożyli kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa znajdującym się w pobliżu Museo Historiale. Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pełnili służbę w czasie uroczystości, a także zapewniali jej wsparcie organizacyjne.

„Za każdym razem gdy stoję przy pomniku mojego ojca czuję wyjątkowe wzruszenie” – powiedziała Ambasador Rzeczypospolitej w Republice Włoskiej pani Anna Maria Anders. „Generał Anders jest symbolem przyjaźni historycznej miedzy polskim a włoskim krajem” – dodała.

W czasie uroczystości wręczono także medale „Pro Patria”, „Pro Bono Poloniae” oraz krzyż Biskupa Polowego „Deo et patriae”. Miło nam poinformować, że zastępca naczelniczki ZHP ds. relacji zewnętrznych harcmistrz Bartosz Bednarczyk został odznaczony medalem „Pro Patria” przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Lecha Parella.

zhp mc2024 michal wiraszka 057

fot. Michał Wiraszka

Członkowie wyprawy odwiedzili także Pamiątkowy Cokół postawiony w miejscu pierwotnego pochówku poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Acquafondata. To tam, tuż po bitwie o Monte Cassino pochowano koło 700 polskich żołnierzy. Ich szczątki przeniesiono w 1945 roku na nowo powstały Polski Cmentarz Wojenny na wzgórzu klasztornym.

Wizyta w Rzymie była częścią Harcerskiej Wyprawy Pamięci, w czasie której ponad 2000 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Polskiego wyruszyło do Włoch, aby upamiętnić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W 2019 roku członkom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Tegoroczna wyprawa jest okazją do odwiedzenia miejsc i poznania ostatnich świadków tej historii Polski, ale także do wypełnienia tego testamentu.

Belki Monte Cassino Obszar roboczy 1 kopia 2