Wizyta była częścią Harcerskiej Wyprawy Pamięci ZHP zorganizowanej z okazji 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Ponad 2000 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Polskiego w dniach 16-21 maja wyruszyło do Włoch, aby upamiętnić to wydarzenie. W 2019 roku członkom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Tegoroczna wyprawa jest okazją do odwiedzenia miejsc i poznania ostatnich świadków tej historii Polski, ale także do wypełnienia tego testamentu.

Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii powstał z inicjatywy ówczesnego dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. dyw. Władysława Andersa. Harcerze i harcerki złożyli kwiaty na grobach poległych, a także pochylili się nad historią pochowanych tam żołnierzy.

zhp mc2024 michal wiraszka 06

fot. Michał Wiraszka

Przed harcerkami i harcerzami ZHP dalsza część wyprawy! W kolejnych dniach wezmą udział w Rajdzie Honker organizowanym na terenie walk 2 Korpusu Polskiego na zboczach Monte Cassino. Na trasie odkryją miejsca historycznych wydarzeń, a 57 wykonywanych przez nich zadań nawiąże bezpośrednio do historii rozgrywanych w tych właśnie miejscach. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Harcerki i harcerze ZHP będą nie tylko pełnić wartę przy mogiłach żołnierzy, wspierać weteranów, ale także zapewniać wsparcie medyczne, czy organizacyjne. W obchodach weźmie udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

z napisem bez t┼ea