Harcerski rejs na Zawiasie
Harcerski rejs to idealna okazja, aby stać się częścią historii legendarnego żaglowca! Czas spędzony na Zawiszy Czarnym to nie tylko niezapomniana przygoda, statek jest istotnym elementem edukacji wodnej w ZHP. Przyczynia się do popularyzacji sportów wodnych, propagowania harcerskich wartości, wspierania edukacji młodzieży oraz kształcenia przyszłej kadry. Na jego pokładzie swoje pierwsze kroki stawiały pokolenia polskich żeglarzy i przyszłych instruktorów. Podczas nadchodzącej przygody znajdzie się czas zarówno na naukę wszystkich umiejętności niezbędnych do pracy w załodze, ale także przestrzeń na nawiązywanie nowych, harcerskich przyjaźni. Będzie to także szansa aby poznać „od podszewki” pokład Zawiasa, skosztować jego przepysznej kuchni, zobaczyć, jak działa serce statku, czyli jego silnik.
Sprawności na całe życie
Żeglarstwo opiera się na koordynacji i współdziałaniu. Przebywanie na pokładzie żaglowca stwarza idealne warunki do rozwijania pracy zespołowej, doskonalenia współpracy oraz podejmowania decyzji pod presją. Aktywności na wodzie uczą również odpowiedzialności i samodyscypliny. Woda stanowi znakomitego nauczyciela – nic tak skutecznie jak żeglarstwo nie kształtuje charakteru młodych ludzi. W każdej z czynności podejmowanych przez załogę na pokładzie najważniejsza jest współpraca. To właśnie ona będzie towarzyszyć całemu rejsowi.
Dlaczego warto wziąć udział?
W atmosferze wzajemnego wsparcia wszyscy, którzy będą uczestniczyć w rejsie z pewnością nawiążą niezwykłą więź porozumienia. Będzie to także czas przekraczania swoich granic, aby dostrzec, jak wiele jeszcze przed nami. Codziennością będzie także nauka nowych umiejętności i kompetencji, które przydadzą się nie tylko na wodzie, ale także w codziennym życiu. Uczestnicząc w rejsie przeżyjesz niepowtarzalną przygodę, która zapisze się nie tylko w twoich wspomnieniach, ale i na kartach historii najbardziej znanego, harcerskiego żaglowca na świecie.
Historia wyjątkowych rejsów
Zawisza Czarny w swojej historii brał udział w wielu prestiżowych zlotach i regatach, takich jak Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1978 roku oraz akcja ratunkowa załogi żaglowca Marques podczas regat atlantyckich w 1984 roku. Od 2006 roku na pokładzie Zawiszy realizowany jest projekt „Zobaczyć morze”, którego celem jest popularyzacja żeglarstwa wśród osób z niepełnosprawnością wzroku. Co więcej, Zawisza brał także udział w „Rejsie Pokoju” — wyjątkowej inicjatywie żeglarskiej promującej pokój i przyjaźń między narodami. Niech nadchodzący harcerski rejs stanie się kolejną, wyjątkową przygodą „Zawiasa”.
Jak się zapisać?
Udział w rejsie dedykowany jest członkom i członkiniom ZHP. Zachęcamy do zgłoszeń całe załogi czy wachty rządne przygód, ale także harcerki i harcerzy, dla których będzie to pierwsza styczność z żeglowaniem. Wszystkiego od podstaw można nauczyć się na pokładzie Zawiasa. To właśnie tu może rozpocząć się nieskończona przygoda i miłość do żeglugi.
Koszt rejsu zawiera: wydatki konsumpcyjne rejsu, (paliwo do silnika głównego i agregatu prądotwórczego), nocleg na jachcie i pełne wyżywienie załogi, ubezpieczenie, zatrudnienie kadry oficerskiej, opłaty portowe i pilotażowe, wodę pitną.
Trasa i program rejsu uzależnione będą od prognoz pogody tak, by żeglować optymalnie.
Szczegółowe informacje
Termin: 20-27 listopada (zamustrowanie do godz. 10:00 wymustrowanie o godz. 18:00)
Trasa rejsu: Gdynia-Gdynia
Miejsce: Żaglowiec Zawisza Czarny
Kontakt: [email protected]
Koszt uczestnictwa:
dla członków i członkiń ZHP – 875 zł
Jak zapisać się na rejs?
Aby zapisać się na rejs należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod tym linkiem, a także w terminie 2 dni od daty zgłoszenia – dokonać wpłaty na konto Żaglowca.
Dane do przelewu:
Odbiorca: Związek Harcerstwa Polskiego
Numer rachunku bankowego: 33 1140 1010 0000 5392 2900 1110
Przelew należy zatytułować: Harcerski Rejs Listopad 2024
W przypadku braku zainteresowania rejsem zastrzegamy prawo do jego odwołania na 7 dni przed planowaną datą wypłynięcia.
Nie przegap informacji o kolejnych rejsach!
Śledź Zawiszę w mediach społecznościowych.
Dowiedz się więcej o Zawiszy odwiedzając stronę zhp.pl/zawisza.
Przeczytaj o roli Zawiasa w wychowaniu wodnym.