8 lipca 2023 roku zakończyła się wielomiesięczna Harcerska Sztafeta Rowerowa „JednoŚladami Andersa”. 67 dzielnych rowerzystów przejechało ponad 15 tys. kilometrów w 14-stu etapach rowerowych. Wyruszyli w listopadzie 2022, zaś w miniony weekend ich wyprawa dobiegła końca – równolegle w Gdańsku oraz w Edynburgu (Wielka Brytania).

Za sobą mają zimowy Kazachstan, Uzbekistan, walczyli z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie, z podjazdami w Iranie, Włoszech i Szwajcarii. W Europie spotykali się ze świadkami historii i ze skautami. Wzięli udział w uroczystościach na Monte Cassino, spotkali się z córką gen Andersa. Z dumą przyznają, że na mapie śladów pamięci zgromadzili ponad 150 udokumentowanych miejsc (Mapa Śladów Pamięci: https://bikejamboree.pl/o-projekcie/130-sladow).

Finał wydarzenia trwał aż 3 dni. Nie zabrakło spotkań podróżniczych i harcerskich, przejazdów rowerowych, lekcji żywej historii, możliwości zwiedzania zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz podziwiania zabytków z Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia, a nade wszystko – jeszcze gorących wrażeń z trasy JednoŚladami Andersa! Program był bogaty i różnorodny. Jego uroczysta część rozpoczęła się w sobotę o 10.00 przed Muzeum II Wojny Światowej, gdzie przy wtórach pieśni patriotycznych, w wykonaniu Kapeli Kaszubskiej Tuba Band, wjechał ostatni etap sztafety, XII East.

fot. Michał Hinc

Podczas uroczystości, zgromadzanych powitał Zbigniew Popowski, prezes Fundacji Światowe Jamboree, jeden z pomysłodawców odważnego, patriotycznego projektu. Następnie głos zabrał gospodarz, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej – dr Marek Szymaniak oraz Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – jednego z głównych partnerów projektu.

Z rąk dyrektora Kaczmarczyka dwie osoby ze sztabu projektu JednoŚladami Andersa (hm. Magdalena Suchan i Zbigniew Sas) otrzymały także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Turystyki przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki.

W uroczystości wzięli udział także:

  • Barbara Męczykowska – główna specjalistka w Biurze Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, oddział Gdańsk,
  • Bartosz Czajka – prezes Instytutu im. gen. Andersa w Lublinie,
  • hm. Dawid Schwann – członek Głównej Kwatery ZHP,
  • Gość specjalny wydarzenia – kpt. Władysław Dąbrowski, Żołnierz 2 Korpusu Polskiego.

Równolegle na metę przy pomniku Misia Wojtka w Edynburgu wjechał Etap XI West, co uczestnicy wydarzenia w Gdańsku mogli „ na żywo” oglądać na ekranie.  

Na XI-stkę, z hucznym powitaniem muzycznym w wykonaniu Parzenica Polish Folk Dance Group, czekali członkowie sztabu projektu oraz: 

  • Teresa Matusiak, Konsul RP (konsulat generalny w Edynburgu), 
  • Aileen Orr, autorka książki „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”,
  • Ewa Klyszewska- Daly (przyjaciółka Ludwika Jaszczura, byłego Andersowca, który niedawno zmarł),  
  • Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka, w asyście reprezentacji szkoły,
  • skrzaty, zuchy i harcerki z ZHP Edynburg.

Sztafeta stanowiła kulminacyjny element większego projektu, realizowanego już od 11 listopada 2021 jako propozycje programowe, przygotowujące do sztafety.

Inicjatorami i organizatorem wyprawy są uczestnicy rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree (2017-2019) przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree, Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Honorowym patronatem projektu jest prof. Norman Davies.

fot. Arkadiusz Kościelski

Autorka tekstu: hm. Magdalena Suchan