W ZHP sprawności na całe życie to nasza specjalność! Chcemy, aby harcerki i harcerze odważnie wkroczyli w dorosłość – także ze znajomością zagadnień ekonomicznych, aby byli świadomymi obywatelami.

W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2024 rokiem Edukacji Ekonomicznej, w naszej organizacji zaczynamy już do niego przygotowania! Przykładem tych działań jest organizowana w listopadzie przez Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP konferencja „Harcerz na rynku pracy – TO SIĘ OPŁACA. Wychowanie ekonomiczne w harcerstwie”.

Tegoroczna edycja konferencji poświęcona była kwestii wspierania wychowywania harcerzy i harcerek na świadomych pracowników. Swoimi doświadczeniami podczas wydarzenia dzielili się praktycy biznesu, eksperci państwowych instytucji dbający o dobro pracowników, czy naukowcy w tym prof. Witold Orłowski, czy dr Sławomir Postek. Konferencja gościła również przedstawicieli Uniwersytetu SWPS, Fundacji Katalyst Education, Państwowej Inspekcji Pracy, Warszawskiego Instytutu Bankowości.

FOT 75

Była to także możliwość do nauki w praktyce, ze względu na organizowane warsztaty! Uczestnicy zgłębili tematy takie jak: doradztwo zawodowe, zawody przyszłości, czy kultura organizacyjna i kwestie relacji pracodawca-pracownik. Dla harcerskich instruktorów – wychowawców, szczególnie istotnym zagadnieniem było to, jak w praktyczny sposób przekazywać podopiecznym wiedzę o rynku pracy i kluczowych kompetencjach z nim związanych.

Był to dzień przepełniony ekspercką wiedzą!

FOT 329
fot. Paweł Pawłowski