Andrzej Małkowski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii polskiego harcerstwa. Każda harcerka i każdy harcerz słyszał to nazwisko przynajmniej raz, leczy czy na pewno jego historia jest nam wszystkim dobrze znana? Zachęcamy do przedstawienia podopiecznym tej postaci w ciekawej formie, przystępnej dla dzieci i młodzieży – czyli za pomocą filmu wyświetlanego w czasie seansu filmowego w hufcu czy harcówce.

„Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim” to film dokumentalny stworzony przez Fundację „Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego”. Jak piszą twórcy – każda organizacja, a nawet firma ma swój mit założycielski. Microsoft założył Bill Gates, Apple założył Steve Jobs. Chcemy, aby Andrzej Małkowski odzyskał należne mu miejsce w świadomości harcerek i harcerzy. 

Akcja filmu, wyreżyserowanego przez Adama Turula i Marię Wilgus toczy się na początku XX wieku – w czasach walki o wolność Polski. Przedstawia postać „pierwszego polskiego skauta”, jako pasjonata, człowieka z wizją i ideałami. Dodatkowym walorem filmu jest muzyka, która bazuje m.in. na utworach autorstwa Olgi Małkowskiej i innych harcerskich piosenkach.

Jeśli chcecie obejrzeć film ze swoimi środowiskami, zachęcamy do kontaktu mailowego z twórcami dokumentu: [email protected] (podając dane organizatora oraz proponowaną datę i miejsce pokazu). Informacje o filmie znajdują się również na stronie na Facebooku.

Czy warto obejrzeć ten film?

Przeczytajcie recenzję członków Rady Naczelnej, którzy mieli okazje uczestniczyć w seansie filmowym tego dokumentu. Ciekawy i inspirujący film stał się okazją do dyskusji o początkach, a także o ważności misji wychowawczej, jaką każdego dnia realizują instruktorki i instruktorzy naszej organizacji.

Film „Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim” jest filmem dokumentalnym, który na pewno zainteresuje młode pokolenie harcerskie. Film przeplatany materiałami archiwalnymi oraz komentarzami osób, które zajmują się w naszych czasach życiorysem Andrzeja Małkowskiego. Gorąco polecam w ramach zbiórek nt. początków skautingu-harcerstwa w Polsce. Dobra robota – dziękujemy Fundacji „Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego”. 

hm. Marek Skuczeń, członek RN, Chorągiew Śląska 

Polecam obejrzenie filmu o Andrzeju Małkowskim. Stanowi doskonałe narzędzie, by pokazać historię początków ZHP instruktorkom, instruktorom, harcerkom i harcerzom. To dokument, który pokazuje twórcę polskiego harcerstwa jako człowieka z krwi i kości, nie jako spiżową wyidealizowaną postać, ale człowieka z wadami i zaletami, człowieka, który miał wizje, realizował swoje marzenia, popełniał błędy, ale wyciągał z nich konsekwencje i szedł dalej w drodze do celu.  

hm. Aleksandra Gawlikowska-Sroka, Wiceprzewodnicząca ZHP 

To była wzruszająca podróż w głąb historii czegoś, czemu oddałem 20 lat swojego życia. Mimo tego, że znałem życie Andrzeja Małkowskiego, to kilka razy poleciały mi łzy. Ten film wzrusza, uczy, odkrywa i zmienia wizje tego, jacy moglibyśmy być, gdyby Andrzej Małkowski nie zginął na statku. Polecam każdemu, kto nie zna jego sylwetki, wszystkim, którzy lubią historię, a także tym którzy chcą odświeżyć sobie ideały naszej organizacji.

hm. Grzegorz Skonieczny, członek RN, Chorągiew Białostocka