Celem działania ZHP jest przede wszystkim wsparcie we wszechstronnym rozwoju dzieci i młodzieży. Dzięki uczestnictwu w cotygodniowych zbiórkach, wyjazdach i przedsięwzięciach drużyn oraz gromad harcerki i harcerze zdobywają sprawności na całe życie, czyli umiejętności, które pozwalają im poczuć się pewniej, wkraczając w dorosłe życie. To tutaj rozwijają swoje kompetencje miękkie, czy też umiejętności z zakresu życiowej zaradności!

Harcerki i harcerze w swoich codziennych działaniach kierują się drogowskazem, jakim jest bezinteresowna pomoc i służba na rzecz innych. Ich działania nie są przypadkowe – członkinie i członkowie ZHP analizują swoje najbliższe otoczenie, aby dostrzec potrzeby, na które mogą odpowiedzieć często poprzez realizację zespołowych instrumentów metodycznych, jakim są tropy. Realizując takie projekty, nie tylko rozwijają swoje umiejętności interpersonalne, ale przede wszystkim niosą realną pomoc, tam, gdzie jest ona potrzebna. Często współpracują długofalowo z domami pomocy społecznej, hospicjami, czy schroniskami dla bezdomnych zwierząt, stanowiąc dla nich wsparcie.

Członkowie ZHP są również posłannikami wartości takich jak dbałość o naturę, czy zdrowie – fizyczne oraz psychiczne. Będąc częścią różnych społeczności – w domu, szkole czy pracy – swoim przykładem pozytywnie zarażają innych ważnymi dla nich postawami. Tak sprawiają, że wartości ruchu harcerskiego sięgają znaczniej dalej poza granice organizacji, szerząc harcerską iskrę i zapał do działania.
Jeśli chcesz mieć realny wpływ na swoje otoczenie, nie wahaj się i dołącz lub wesprzyj działania Związku Harcerstwa Polskiego!