Związek Harcerstwa Polskiego jako patriotyczne stowarzyszenie pamięta o historii naszego kraju, pielęgnuje polskie tradycje. Dba o narodowy dorobek i szanuje go. To właśnie wyprawy takie jak ta, pozwalają młodym osobom, jeszcze lepiej poznać momentami trudną historię Polski. Tej wiosny, na uroczystości bitwy przybywają ostatni jej świadkowie. To doskonały moment, aby spotkać bohaterów Armii Generała Andersa oraz wysłuchać ich opowieści. Te kilka dni spędzonych we Włoszech na Harcerskiej Wyprawie Pamięci ZHP jest okazją do poznania osób i odwiedzenia miejsc, związanych z naszą historią. Harcerki i harcerze z ZHP od wielu lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech, by uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni. Kultywowanie pamięci o nich jest naszym ważnym obowiązkiem.

XXVIII Rajd Honker

Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja, której bliskie są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba. W ramach przygotowań do głównych uroczystości, harcerze i harcerki wzięli udział w XXVIII Rajdzie Honker, Przekonali się o tym, że nauka historii wcale nie jest nudna i może odbywać się poprzez lekcje w praktyce. Rajd toczył się na terenie walk 2 Korpusu Polskiego na zboczach Monte Cassino. Harcerze i harcerki odwiedzali historyczne miejsca, a 57 wykonywanych przez nich zadań pozwoliło im namacalnie poznać historię rozgrywanych tu wydarzeń. Aby przygotować rajd, organizatorzy wnieśli na wzgórza aż 2500 kg sprzętu oraz przygotowali punkty, na których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą z pierwszej pomocy, strzelectwa, turystyki, a także sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Co więcej, do przygotowania gry wykorzystano oryginalne elementy wyposażenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z okresu walk lub ich wierne repliki.

zhp mc2024 michal wiraszka 75

fot. Michał Wiraszka

Wydarzenie było organizowane 28 raz przez 20 Drużynę Harcerską „Lotna” im. ppłk Władysława Smrokowskiego (Hufiec ZHP Myślibórz), Krąg Instruktorów i Starszyzny LOTNA20+ (Hufiec ZHP Myślibórz), 20 Drużynę Starszoharcerską „Szare i Wilki” im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej), Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Spadochron” Wronki (Hufiec ZHP Szamotuły), 9 Wielopoziomową Drużynę Harcerską WATAHA (Hufiec ZHP Myślibórz).

Międzynarodowe spotkanie skautów dla pokoju w Cassino

Przynależność do Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS oraz Światowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM to nie tylko zawieranie nowych przyjaźni i znajomości z całego świata, ale także możliwość nauki języka obcego, poznanie innych kultur, tradycji i zwyczajów. Harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego podczas Harcerskiej Wyprawy Pamięci mieli okazję uczestniczyć także w spotkaniu skautów dla pokoju, które odbyło się w Cassino.

Jako skauci staramy się budować nowy świat ponad wszystkimi różnicami. Podczas festynu skautowego mieliśmy okazję wspólnie potańczyć i pobawić się do naszych skautowych i ludowych piosenek, posmakować regionalnych przekąsek oraz wymienić się pomiędzy skautowymi kolekcjonerami – harcerskimi gadżetami. To inny sposób spotkania i doświadczenia braterstwa, które jest podstawą pokoju. 

Na koniec festynu Burmistrz Cassino, na prośbę włoskich skautów, przekazał na ręce Naczelniczki ZHP – światło pamięci, czyli Betlejemskie Światło Pokoju, które włoscy skauci podtrzymują od 16 grudnia 2023 specjalnie na tę uroczystość.

Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na Polskim Cmentarzu Wojennym we Włoszech

18 maja to wyjątkowy dzień. Główny cel naszej wyprawy – Polski Cmentarz Wojenny. Harcerki i harcerze ZHP pełnili wartę przy grobach poległych, wspierali weteranów, ale także zapewniali zabezpieczanie medyczne, i organizacyjne: wspierali kierowanie ruchem, czy opiekę nad zaproszonymi gośćmi. Służba w takim miejscu jest dla harcerek i harcerzy z ZHP zaszczytem i olbrzymim wyróżnieniem. Była to także dla nich szansa na spotkanie z ostatnimi świadkami historii.

W obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech wziął udział między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą, Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, Marszałkini Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, Jej Królewska Wysokość Sofia Księżna Edynburga oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

Wycieczka do Rzymu i Watykanu 

Dzięki mobilnej grze miejskiej, harcerze i harcerki odkrywali historię Rzymu i Watykanu, a także wzięli udział w modlitwie Regina Coeli z Papieżem Franciszkiem na placu Świętego Piotra. 

ZHP MC2024 Sara Ejsmont IMG 3672

 fot. Sara Ejsmont

Dbając o wszechstronność rozwoju naszych podopiecznych, nie mogliśmy pominąć w naszym planie wyprawy Rzymu i Watykanu, które kryją tyle historii i ciekawostek. Uczestnicy mieli do wyboru jedną z 4 tras: „Szlakiem Rzymskich Fontann”, „Ścieżką odrodzenia, czyli szlak Aniołów i Demonów”, „Polacy i żołnierze 2 Korpusu Polskiego w Rzymie” oraz „Rzym cesarski”. Podążając za wskazówkami zostawionymi przez organizatorów gry, uczestnicy odwiedzili takie miejsca jak: plac Świętego Piotra, plac Navona, Fontanna di Trevi, plac Popolo, plac Barberini, Panteon, Zamek Świętego Anioła, wyspa na Tybrze, Schody Hiszpańskie, czy kościół świętego Stanisława.

Generał Władysław Anders

„Generał Anders jest symbolem przyjaźni historycznej miedzy polskim a włoskim krajem” –  powiedziała Ambasador Rzeczypospolitej w Republice Włoskiej pani Anna Maria Anders. To wyjątkowy bohater, którego historii i osiągnięć, przez cały czas trwania wyprawy, przyglądali się harcerze i harcerki ZHP. By upamiętnić jego i 2. Korpusu Polski dokonania w Bitwie o Monte Cassino, delegacja ZHP złożyła kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa znajdującym się w pobliżu Museo Historiale. Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pełnili służbę w czasie uroczystości, a także zapewniali jej wsparcie organizacyjne.

ZHP MC2024 Sara Ejsmont IMG 4782

fot. Sara Ejsmont

Harcerze i harcerki odwiedzili także Pamiątkowy Cokół postawiony w miejscu pierwotnego pochówku poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Acquafondata. To tam, tuż po bitwie o Monte Cassino pochowano koło 700 polskich żołnierzy. Ich szczątki przeniesiono w 1945 roku na nowo powstały Polski Cmentarz Wojenny na wzgórzu klasztornym.

Na zakończenie Wyprawy, delegacje wzięły udział w uroczystościach przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, oraz złożyły kwiaty na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo. 

Odznaczenie

Warto podkreślić, że w czasie uroczystości wręczono także medale „Pro Patria”, „Pro Bono Poloniae” oraz krzyż Biskupa Polowego „Deo et patriae”. Miło nam poinformować, że zastępca naczelniczki ZHP ds. relacji zewnętrznych harcmistrz Bartosz Bednarczyk został odznaczony medalem „Pro Patria” przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Lecha Parella.

To wyjątkowa rocznica i niecodzienna wyprawa, po której podniosłe emocje pozostaną z harcerkami i harcerzami na długo. Podejmując służbę na rzecz kombatantów czy służbę ratownictwa, wykazali się postawą braterską.


Opisywane działanie zostało dofinansowane ze środków:
  • rezerwy ogólnej budżetu państwa na 2024 r. przez Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu „Harcerska Wyprawa Pamięci”.
  • Funduszu Promocji Kultury Projekt przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu “Monte Cassino 2024 – Wyprawa pamięci o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych”.
  • Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach projektu “Wspólnym Szlakiem Wolności – Wyprawa Pamięci ZHP na Monte Cassino 2024”.
  • Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.