Udział w uroczystościach upamiętniających polskich żołnierzy walczących we Włoszech, w ramach Harcerskiej Wyprawy Pamięci, był dla harcerek i harcerzy czymś znacznie głębszym niż tylko obecnością na oficjalnych obchodach. To była prawdziwa, żywa lekcja historii – bez podręczników i szkolnych ławek, za to z realnym spotkaniem z przeszłością, która wciąż kształtuje naszą tożsamość narodową.
Pierwszego dnia uczestnicy harcerskiej wyprawy wzięli udział w podniosłych uroczystościach pod pomnikiem generała Władysława Andersa w Imoli.

fot. Sara Ejsmont
Następnie udali się do Castel San Pietro Terme, gdzie wspólnie z lokalną społecznością uczcili pamięć żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy w trudnych warunkach sforsowali rzekę Sillaro – jedno z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej. Podczas uroczystości medal „Pro Patria” otrzymał harcmistrz Piotr Jaworski.

fot. Sara Ejsmont
Popołudnie harcerze poświęcili służbie na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. W skupieniu i z wielkim zaangażowaniem przygotowywali miejsce pamięci na nadchodzące, centralne obchody rocznicowe. Porządkowanie grobów czy dekorowanie przestrzeni narodowymi barwami – każdy gest miał znaczenie, był świadectwem szacunku i pamięci.

fot. Sara Ejsmont
Harcerki i harcerze byli obecni także 24 kwietnia na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej na Placu Neptuna w Bolonii. Podczas uroczystości medal „Pro Patria” otrzymał harcmistrz Maciej Grunt.

fot. Sara Ejsmont
Wspólnie z przedstawicielami władz i społeczności lokalnej wzięli udział w polowej Mszy Świętej, poprzedzonej apelem poległych, na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w kampanii włoskiej. To wydarzenie było kolejną możliwością do wspólnego spotkania z weteranami, którzy walczyli za naszą wolność. Podczas uroczystości polskie harcerki i harcerze pełnili służbę, stojąc na wartach honorowych przy grobach poległych czy służąc do Mszy Świętej.

fot. Sara Ejsmont
Jak mówią sami uczestnicy, była to dla nich nie tylko okazja do służby, ale również moment głębokiej refleksji nad ceną wolności, znaczeniem pamięci i siłą wspólnoty. W tych dniach harcerze nie tylko patrzyli wstecz – uczyli się, jak przeszłość przekłada się na dzisiejsze wartości i postawy. Bo patriotyzm to nie tylko historia – to codzienne działanie, którego kierunek wyznaczamy sami.
Czasem łzy w oczach, czasem śmiech. Spotkaliśmy się w różnym wieku, z różnych stron Polski, z różnymi doświadczeniami – a jednak bardzo szybko poczuliśmy wspólnotę. Połączyły nas wartości, mundury, pamięć o tych, którzy byli przed nami. I wspólny cel.
pwd. Agnieszka Czaja, Chorągiew Gdańska ZHP
Myślę, że słowa, które wybrzmiały podczas premiery filmu w bolońskim kinie, że trzeba chodzić na cmentarze wojenne, żeby uniknąć wojny, są bardzo trafne. Gdy sprzątaliśmy i dekorowaliśmy te setki grobów, miałem takie przemyślenie, że to przecież byli chłopaki i dziewczyny w naszym wieku…
phm. Krzysztof Baniak, Chorągiew Krakowska ZHP

fot. Sara Ejsmont
Służba na wyprawach pamięci jest dla mnie ogromnie ważna z kilku powodów. Jest to przede wszystkim jedna z ostatnich okazji wzięcia udziału w żywej lekcji historii i spotkania się z weteranami i naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Dzięki podejmowaniu służby, przypominamy młodemu pokoleniu jak ważna jest pamięć i wdzięczność za poświęcenie którego dokonali nasi rodacy po to aby nam dziś żyło się lepiej.
hm. Katarzyna Musyt-Łanowska, Chorągiew Gdańska ZHP

fot. Sara Ejsmont
Harcerska Wyprawa Pamięci to nie tylko podróż w przeszłość, ale także budowanie mostu między pokoleniami. Spotkania z przedstawicielami Polonii i lokalnych władz czy udział w uroczystościach stały się okazją do dzielenia się wartościami, które są fundamentem harcerskiego wychowania: patriotyzmem, służbą i pamięcią.

fot. Sara Ejsmont
Wyprawa realizowana przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach projektu “Sztafeta Pamięci – Harcerze w Hołdzie Bohaterom”.