"BĄDŹ GOTÓW"
SŁUŻBA ZHP NA RZECZ POWODZIAN

Służba ZHP na rzecz powodzian – materiały dla harcerzy

 

Druhno Drużynowa! Druhu Drużynowy! 

Twoi harcerze mogą być strapieni sytuacją powodziową na południu Polski. Bardzo możliwe, że czują się zaniepokojeni albo czują potrzebę zareagowania. Porozmawiajcie z zastępem zastępowych/Radą Drużyny lub z drużyną o tym temacie. Sprawdźcie, czy czujecie energię do podjęcia tematu na zbiórce.  

Wysłuchajcie obaw, rozmawiaj otwarcie o faktach. Podkreśl znaczenie wspólnoty i współpracy i wskaż, że możecie zareagować aktywnie: 

włączcie się w akcję

Z jednej strony możecie włączyć się w akcję zbierania potrzebnych rzeczy i zastępem dołączyć się do już zorganizowanej zbiórki potrzebnych rzeczy. Ważnym jest by harcerze sprawdzili co jest potrzebną rzeczą w danej chwili. 

zrealizujcie trop

Z drugiej strony możecie podjąć działania długofalowe. Podejmijcie wysiłek i spróbujcie dowiedzieć się więcej o geografii, zjawiskach pogodowych, żywiołach. Porozmawiajcie z zastępem zastępowych i pokażcie im, że i w waszej okolicy mogą poznawać i rozumieć to co dzieje się na południu kraju. 

Im lepiej poznana okolica, tym lepsze przygotowanie, tym bardziej bezpieczni harcerze. 

Zastępy mogą podjąć trop ze ścieżki NATURA. Pytania, które są aktualne i pomogą lepiej zrozumieć informacje w mediach to: 

  • Czy wiecie skąd się biorą powodzie, skoro zazwyczaj rzeki mają stałą ilość wody? 
  • Co zatrzymuje wodę? Jak powinien wyglądać teren wokół rzeki? Co to są tereny zalewowe i dlaczego to nie jest złe, żeby tam wylewała się woda? 
  • Jak wygląda sieć rzek w Polsce? Co je charakteryzuje? Jak płynie woda?  
  • Jakie urządzenia znajdują się na rzekach? Czy wiecie co to są śluzy, jazy, tamy, poldery, tereny zalewowe czy zbiorniki retencyjne? Co to jest klęska żywiołowa? 
  • Jakie ostrzeżenia występują na rzekach? Skąd brać informacje? 
  • Na jakim terenie się znajdujecie? Czy jesteście narażeni na niebezpieczeństwo? 
  • Jak zachowywać się w przypadku zbliżającego się niebezpieczeństwa? Co to jest plecak ewakuacyjny? 

 

Jeśli zastępy będą zainteresowane podjęciem dowiedzenia się odpowiedzi na te pytania - trop z zakresu NATURA jest dla nich. Pomoże w tym karta tropu. Więcej o tym jak realizować tropy oraz ich przykłady znajdziecie na stronie.

 

Jeśli harcerze są zainteresowani mediami i przez media śledzicie co się dzieje podejmijcie się działań/tropu związanego z fake newsami możecie podjąć się bezpiecznego i bardziej świadomego odczytywania informacji o powodzi. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zaangażować się w ten temat - zapoznaj się z najnowszymi materiałami na ten temat. Program Surf Smart 2.0 jest efektem współpracy specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego firmy Symantec i ekspertów ds. edukacji nieformalnej WAGGGS. Stanowi on unikalne źródło wiedzy, które zapewni pokoleniu dziewcząt i kobiet, a także chłopców i mężczyzn wiedzę i umiejętności niezbędne do ochrony siebie i innych online. Surf Smart umożliwia wszystkim, a szczególnie dziewczętom i młodym kobietom, bezpieczne korzystanie z Internetu. 

Możesz się zapoznać z propozycją programową Fałszywe informacje? Czuwaj! Programowy Ruch Odkrywców, przy wsparciu doświadczonego w pracy z informacją Stowarzyszenia Demagog, proponuje Wam krótki poradnik i wiele zadań, dzięki którym dowiecie się: 

  • Jak z ogromu informacji wybrać to, co naprawdę istotne? 
  • Jak skutecznie docierać do informacji, których akurat potrzebujesz? 
  • Jak analizować przekazy medialne, aby wyrobić na ich podstawie własną, niezależną opinię? 
  • Jak uczciwie tworzyć informacje, posługiwać się nimi i przekazywać je innym osobom? 

Przy okazji zdobywania odpowiedzi na te cztery wielkie pytania, konieczne będzie m.in. zdobycie umiejętności rozpoznawania fałszywych informacji, odróżniania faktów od opinii i korzystania z wiarygodnych źródeł. 

Rozwijając własną zdolność do pracy z informacjami, możecie sprawić, że nasz świat będzie miejscem bliższym prawdzie, uczciwości i wzajemnemu zrozumieniu nawet w tak trudnej sytuacji! 

Możecie w ramach tych tematów zrealizować tropy ze ścieżki INICJATYWA. 

W realizacji powyższych działań pomoże karta tropu Więcej o tym jak realizować tropy oraz ich przykłady znajdziecie na stronie.

 

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content