W Ustrzykach Dolnych zainaugurowano obchody otwarciem wystawy poświęconej historii harcerstwa w Bieszczadach, przygotowanej przez Chorągiew Podkarpacką we współpracy z Muzeum Harcerstwa. Ekspozycja przedstawia bogaty dorobek harcerski, od pionierskich lat po współczesne osiągnięcia, ukazując rozwój idei harcerskiej na tle zmieniającej się Polski.

Równolegle odbywa się sesja historyczna z udziałem harcerskich pokoleń oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się byli naczelnicy ZHP i komendanci legendarnej Operacji Bieszczady-40. W tym roku mija dokładnie 50 lat od ogłoszenia tej akcji, której celem było zalesianie i zagospodarowywanie niezamieszkałych terenów Bieszczad w tym także budowę harcerskich stanic. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy, na budynku dawnego sztabu Operacji Bieszczady-40 zawisła pamiątkowa tablica, przypominająca o harcerskim wkładzie w rozwój tego regionu.

7F9C22F2 2483 4C15 97AD 6E19665FED16 scaled

Program jubileuszu obfituje w wydarzenia. Drugi dzień obchodów rozpocznie się uroczystą mszą świętą, a następnie uczestnicy będą mogli wziąć udział w Jarmarku Harcerskim oraz Festiwalu w Woli Michowej. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert „Wołosatek”, zespołu harcerskiego z Kielc, który podobnie jak Operacja Bieszczady-40 obchodzi swoje 50-lecie.

Ten jubileusz to nie tylko przypomnienie o wieloletniej tradycji harcerstwa, ale także dowód na to, że duch służby i braterstwa, który od lat towarzyszy harcerzom w Bieszczadach, jest nadal żywy i inspiruje kolejne pokolenia.

Patronat na Jubileuszem sprawują Naczelniczka i Przewodniczący ZHP oraz Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego, a partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie, Powiat Bieszczadzki i Gmina Komańcza.

Podkarpackie tag CMYK 1.pdf 1