VII Zlot Kadry ZHP przechodzi do historii

Zakończył się VII Zlot Kadry ZHP, który na długo pozostanie w naszej pamięci jako czas pełen inspiracji, refleksji i wymiany doświadczeń. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło instruktorów z różnych zakątków Polski, którzy przez kilka dni mieli okazję uczestniczyć w bogatym programie pełnym warsztatów, prelekcji i spotkań. Zlot stanowił doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy, odkrycia nowych perspektyw oraz nawiązania nowych znajomości, które bez wątpienia zaowocują w przyszłości.

Inspirujący program

Każdego dnia Zlotu uczestnicy realizowali zajęcia, według wybranego szlaku, spośród pięciu dostępnych możliwości. Na szlaku żółtym odbywały się kursy certyfikowane przez Centralną Szkołę Instruktorską. Harcmistrzowie i harcmistrzynie na szlaku czerwonym dyskutowali nad wizją organizacji w przyszłości, a także uczestniczyli w spotkaniach, poruszając tematy ważne w XXI wieku. Szlak ten odwiedzili między innymi  harcmistrzyni Agnieszka Pospiszyl, związaną z działalnością w UNICEF oraz z płk. dr. Piotrem Potejko, prawnik i wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, którzy przeprowadzili dyskusję nt. bezpieczeństwa międzynardowego w świetle wyzwań dzisiejszego świata. Uczestnicy szlaku zielonego wzięli udział w zajęciach rozwijających kompetencje komunikacyjne i wychowawcze, by wrócić do swoich środowisk i budować wspierającą, bezpieczną przestrzeń rozwoju dla wszystkich członków organizacji. Szlak granatowy dostarczył drużynowym inspiracji na działania z drużyną. Uczestnicy mogli wymieniać się dobrymi praktykami w stosowaniu harcerskiego systemu wychowawczego, a także uczestniczyli w zajęciach, pokazujących między innymi możliwość wykorzystania zagadnień związanych z edukacją ekonomiczną w swoich jednostkach w kreatywny sposób.

Szlak różowy 

Tegoroczny Zlot otworzyliśmy także na skautki z Organizacji Skautowej Ukrainy (Association of Ukrainian Guides), które wzięły udział w zajęciach na szlaku różowym – jednej z pięciu ścieżek odbywających się na Zlocie. Reprezentantki niemalże wszystkich regionów Ukrainy, wraz z Naczelniczką Skautek Ukrainy – Mariią Makodzebą – poznały strukturę i historię Związku Harcerstwa Polskiego, a także Szarych Szeregów, odwiedziły Muzeum Harcerstwa w Radomiu, odbyły warsztaty z psycholożką o tym, jak radzić sobie ze stresem. Gościnią szlaku była także Sarah Ledjou, pracowniczka WAGGGS, odpowiadająca za programy globalne, która opowiadała skautkom o misji i modelu przywództwa WAGGGS. Wszystko po to, by po powrocie ze Zlotu, skautki z Ukrainy mogły budować w swojej ojczyźnie silne struktury skautowe, a także przeprowadzać nabory i prowadzić drużyny.

Grupa 17 osób stojących obok siebie, na VII Zlocie Kadry ZHP, ubrana w chusty skautowe, wśród drzew, namiotu. Z tyłu widnieje flaga WAGGGS oraz flaga Ukrainy.

fot. Konrad Kmieć

Budowanie wspólnoty 

Zlotowe wieczory otwierały możliwość integracji uczestników ze wszystkich szlaków, podczas różnorodnych form warsztatowych. Wolontariusze i wolontariuszki mogli skorzystać z zajęć tworzenia własnoręcznych pierścieni harcerskich z drewna, dowiedzieć się o kulturze Ukrainy, stworzyć obraz za pomocą linorytu, posłuchać opowieści o Bike Jamboree – JednoŚladami Andersa, zrobić sobie zdjęcie w foto-budce, udać się na seans kinowy czy pośpiewać w kawiarence Zlotowej.

Czas refleksji

Zlot był również momentem refleksji nad naszą misją i wartościami, którymi się kierujemy w codziennej pracy z harcerzami. To czas, kiedy uczestnicy mogli zastanowić się nad tym, jak jeszcze lepiej realizować zadania, by odpowiadać na potrzeby młodzieży oraz jak skutecznie przekazywać harcerskie ideały kolejnym pokoleniom. Wspólne dyskusje i wymiana poglądów pozwoliły na nowo zdefiniować cele i zadania na przyszłość. Harcerze i harcerki wracają z nową motywacją i pomysłami, które już wkrótce będą realizować w swoich środowiskach.

Kadra ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego od chwili swojego powstania, w centrum uwagi stawia człowieka. Dziś, tak jak nasi poprzednicy w ponad stuletniej sztafecie pokoleń, tworzymy wspólnotę, która ma znaczenie dla naszych harcerek i harcerzy oraz dla całego społeczeństwa.

Kadra ZHP to ponad 16 000 instruktorek, instruktorów, członkiń i członków starszyzny, którzy każdego dnia pełnią służbę i przyczyniają się do tego, aby środowiska ZHP były tym miejscem, gdzie każdy będzie mógł zdobywać umiejętności na całe życie.

Zobacz jak wyglądał Zlot

Jeśli chcesz zobaczyć pełną relację ze Zlotu, przejdź na fanpage Zlotu Kadry ZHP na Facebooku. 
Więcej o szczegółach Zlotu pisaliśmy tutaj.


Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Na obrazku widnieją czerwone logotypy Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Marszałka województwa mazowieckiego.