Czym jest wędrownictwo w ZHP?
Wędrownictwo jest ruchem metodycznym Związku Harcerstwa Polskiego zrzeszającym członków w wieku 15 – 21 lat. Etap ten skupia się przede wszystkim na rozwoju młodego człowieka, wsparciu go w pokonywaniu życiowych i osobistych barier oraz rozwiązywaniu problemów, które napotyka. Młodzież w tym czasie rozwija swoje osobiste umiejętności, poszerza społeczne horyzonty oraz wspólnie z grupą rówieśników realizuje cele, które prowadzą do samodoskonalenia oraz wsparcia lokalnej społeczności. Wędrownictwo to ruch programowo-metodyczny nastawiony na przygotowanie młodego człowieka do wejścia w dorosłość, na rynek pracy, do społeczeństwa.
Dewiza wędrownicza, która ma być hasłem przodującym wędrownikom w ich życiu, brzmi „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj”. Opisuje ona bardzo generalnie, jak otwartym, uważnym i rozważnym człowiekiem, gotowym do pomocy i odważnym w działaniu powinien chcieć stawać się wędrownik.
Jak wygląda organizacja wydarzenia?
Na półtora roku przed wydarzeniem organizowany jest konkurs na organizatora Wędrowniczej Watry. Po wyłonieniu komendy, każdy członek buduje swój zespół, z którym pracuje przez cały rok. Oficjalna informacja o tym, kto zorganizuje wydarzenie w kolejnym roku, zostaje ogłoszona podczas ceremonii zamknięcia Watry.
Praca nad takim przedsięwzięciem to nie lada wyzwanie! Każda z osób, podejmująca się współpracy rozwija swoje kompetencje w danej dziedzinie np. w obszarze organizacji, finansów czy promocji, uczy się delegować zadania i realizować cele, a także współpracy w grupie. Zdobywanie takich umiejętności skutkuje umiejętnościami na całe życie, które są cennymi kompetencjami przyszłości, pożądanymi na stanowiskach pracy.
Hasło tegorocznej Wędrowniczej Watry
„BĄDŹ!” dokładnie tak brzmi hasło Wędrowniczej Watry 2024. Chcemy powiedzieć każdemu wędrownikowi: BĄDŹ tu i teraz, BĄDŹ uważny, BĄDŹ najlepszą wersją samego siebie. Świadomie, odpowiedzialnie, aktywnie i całym sobą poznawaj otaczający cię świat oraz swoje możliwości. Zachęcamy do podejmowania działania, które będą rozwijające w sferze samorealizacji, hobby, pracy zawodowej i działalności harcerskiej. A przy tym zachowany będzie balans wszystkich tych sfer, aby wędrownik posiadał satysfakcję ze swoich działań i samego siebie. BĄDŹ odważny i podejmij wyzwanie, jakim jest między innymi organizacja obozu, w którym każdy zakwalifikowany członek patrolu zobowiązany jest uczestniczyć.
Co w programie?
Co roku wydarzenie to zrzesza kilkudziesięciu ekspertów, influencerów oraz artystów, którzy zaszczepiają w uczestnikach Wędrowniczej Watry nową wiedzę, umiejętności i pasje do działania w nadchodzącym roku. Kto w tym roku pojawi się podczas Zlotu, pozostaje jeszcze tajemnicą.
Miano Primus Inter Pares
Tradycją związaną z Wędrowniczą Watrą jest coroczne przyznawanie miana Primus Inter Pares (łac. pierwszy wśród równych sobie), który nadawany jest środowiskom biorącym udział w wydarzeniu, wyróżniającym się i mogącym stanowić wzór dla innych środowisk wędrowniczych.
Więcej o Wędrowniczej Watrze można dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego przez harcerską telewizję ZHP360 z szefową Zespołu Promocji Wędrowniczej Watry 2024 – harcmistrzynią Magdaleną Banach.