23 stycznia przypada rocznica śmierci błogosławionego Stefana Wincenta Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, który w 2002 roku został patronem polskich harcerzy. W tym dniu harcerki i harcerze w całej Polsce szczególnie wspominają go w modlitwie i czuwaniach.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży w rodzinie rzemieślniczej. Gdy miał 9 lat został ministrantem. Aktywnie działał również w harcerstwie. W czerwcu 1931 roku zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Z wielką pilnością przykładał się do nauki. W seminarium prowadził ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych. Był także członkiem kręgu kleryckiego działającego w ramach Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP. 14 marca 1937 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Jako duchowny dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. 11 listopada 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Uważano go za szczególnie podejrzanego ze względu na jego wielki wpływ na młodzież.

W trudnych warunkach podnosił na duchu współwięźniów, rozpalał wiarę i ufność w Opatrzność Bożą. Z narażeniem życia organizował wspólne modlitwy wieczorne i różaniec we wszystkich celach więziennych. Roztaczał opiekę nad chorymi i słabymi oraz wprowadził regularne tajne słuchanie Spowiedzi św. oraz pogadanki religijne i oświatowe.

10 stycznia 1940 roku przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem. Z pokorą poddał się Woli Bożej. Cechowało go wewnętrzne wyciszenie i równowaga. Do każdej pracy szedł z nieodstępującym go uśmiechem. Żadna sytuacja nie potrafiła zgasić jego pogody ducha. W grudniu 1940 roku został przewieziony do obozu w Dachau. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze święte.

Gdy w obozie wybuchła epidemia tyfusu Stefan Wincenty Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym współwięźniom. Podczas jej udzielania sam zaraził się tyfusem plamistym, który, w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie jego zwłok na widok publiczny w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie.

Stefan Wincenty Frelichowski to jedyny męczennik zamordowany w obozie koncentracyjnym, po którym zachowały się relikwie. 7 czerwca 1999 roku podczas pobytu w Toruniu Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Sługi Bożego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, a jego wspomnienie ustanowił na dzień 23 lutego. W 2002 roku wydano oficjalny dekret ustanawiający błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy.

Przedstawiciele władz Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczyli w uroczystościach z okazji rocznicy śmierci błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego na terenie całej Polski. Zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Justyna Sikorska oraz naczelny kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski wzięli udział w uroczystościach organizowanych przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego, skarbnik ZHP hm. Krzysztof Osmański – w uroczystościach w Toruniu, a naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad – w apelu rozpoczynającym II Zimowy Zlot Chorągwi Śląskiej oraz mszy świętej i konferencji dotyczącej błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.