W dniach 12-16 maja członkowie Zespołu ds. organizacji niemieckojęzycznych Wydziału Zagranicznego GK ZHP – hm. Piotr Miara, pwd. Melania Kujawa i pwd. Sebastian Gorgurewicz – wzięli udział w corocznym zielonoświątkowym zlocie DPSG (Deutsche Pfadfinderschaft Sankt Georg) w Westernohe (Niemcy).

Organizatorzy zlotu od wielu lat zapraszają na to wydarzenie skautów z całego świata, aby wspólnie stworzyć tzw. Wioskę Międzynarodową. W tym roku reprezentacja ZHP miała okazję podczas swojej prezentacji zachęcić do współpracy skautów z Afganistanu, Boliwii, Erytrei, Francji, RPA, Salwadoru, Syrii i Ukrainy.

Na naszym stoisku można się było dowiedzieć jak wygląda skauting w Polsce, czym jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, poukładać puzzle o tematyce zuchowej i harcerskiej, wziąć udział w kapslowym Wyścigu Pokoju oraz wyposażyć się w chusty, pierścienie, guziki harcerskie itp. Dodatkowo w niedzielę wszyscy odwiedzający Wioskę, w ramach akcji International Taste, mieli okazję spróbować polskich łazanek, krówek i kolorowych kamyków.

Jak co roku, nasze stoisko cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem i pozwoliło zachęcić wiele środowisk z DPSG do podjęcia w nadchodzącym roku współpracy z drużynami z naszej organizacji.

W zlocie Westernohe uczestniczyła prawie 30-osobowa reprezentacja Hufca Gdańsk-Śródmieście.