W dniach 8-10.04.2016 r. w Warszawie odbyły się warsztaty Drużyna PRO, na które Programowy Ruch Odkrywców zaprosił wędrowników i instruktorów ZHP. W tym roku zgromadziły 140 uczestników ze wszystkich chorągwi, stając się tym samym największymi i najbardziej odkrywczymi warsztatami rozwoju osobistego w organizacji.

Organizatorzy zaskoczyli innowacyjnością form! Dzięki nowym technologiom, już trzy tygodnie przed imprezą, utworzyły się grupy warsztatowe, które wykonywały razem zadania, mimo geograficznych odległości. Na miejscu świetnie sprawdziła się rzadko stosowana „integracja w tle”, która pozwoliła w szybkim czasie na poznanie wszystkich uczestników oraz rozpoczęła warsztatowe współzawodnictwo. Uświetnieniem wieczoru był koncert zespołu OjTam, który zbudował świetny klimat do całonocnych gier i dalszych, mniejszych koncertów i pokazów.

W ofercie zajęć znalazło się 21 tematów prowadzonych równolegle przez najlepszych instruktorów/ki i zewnętrznych trenerów/ki. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty, takie jak: Biały wywiad i inwigilacja, coaching, zarządzanie konfliktem, profesjonalne ziołolecznictwo, nowoczesne technologie w harcerstwie, reagowanie na trudne sytuacje, udzielanie informacji zwrotnych, socjolekt harcerski, a także szereg zajęć na temat prawa oraz przekuwania doświadczenia w ZHP na karierę zawodową. Celem warsztatów PRO jest wykraczanie poza standardową tematykę kursów, zapewnienie instruktorom i wędrownikom osobistego rozwoju, w myśl zasady, że wszystko co pozytywnie wpłynie na niego, będzie też korzyścią dla jego środowiska.

Wyjątkowym doświadczeniem była debata, prowadzona przez Naczelnika ZHP hm. Małgorzatę Sinicę, w której wraz z hm Krzysztofem Budzińskim i hm Pawłem Chmielewskim odpowiadali na pytania nurtujące uczestników. Niedzielny program przekonał wszystkich, że warsztaty PRO to dopiero początek oferty tej grupy, i że jeśli komuś podobały się te warsztaty to powinien niezwłocznie zgłosić się do udziału we współzawodnictwie drużyna PRO i Rajdzie Odkrywców.