Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęła uroczystości związane z objęciem przez Prezydenta RP honorowego protektoratu nad ruchem harcerskim.

Bp Józef Guzdek, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Harcerstwa w homilii, zwracając się do harcerzy, powiedział: – Harcerstwo ma idealne zasady, by wychować dobrego człowieka.

W homilii abp Guzdek odnosił się do pamiętników patrona polskich harcerzy bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego. Mszę świętą koncelebrował Naczelny Kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski oraz kapelani pozostałych organizacji harcerskich.

O godzinie 17.00 przed Pałacem Prezydenckim zapłonie harcerskie ognisko. Uroczystości związane z honorowym protektoratem odbędą się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Prezydent RP Andrzej Duda, wzorem swoich poprzedników obejmie swoim honorowym protektoratem organizacje harcerskie działające w Polsce i za granicą.