W piątek na polach Grunwaldu rozpoczął się cykl warsztatów dotyczących nowej propozycji programowej – "Teraz Afryka".

  

Skąd taki temat? Powszechna wiedza na temat Afryki w Polsce jest bardzo mała. Wielokrotnie podejmowane różne działania edukacyjne przynoszą wprawdzie pewien skutek, ale jest on daleki od zadawalającego. Żyjąc ze świadomością i wiedzą zaczerpniętą z Sienkiewicza, nie tylko powielamy dawno już nieaktualne, krzywdzące innych stereotypy, ale przede wszystkim nie zauważamy szans na współpracę wynikających z ogromnego potencjału Afryki. A przecież, jak mówi wielu – Afryka to kontynent XXI wieku!

  

Nasz projekt ma na celu zmieniać tę rzeczywistość. We współpracy z Fundacją Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia opracowaliśmy materiały (propozycje programową, mapy, krótkie filmiki itp.), które pomogą zrozumieć i pokażą życie na sąsiadującym z naszym kontynencie.

  

W propozycji programowej, która trafi do wszystkich komend i drużynowych, a niebawem znajdzie się na naszej stronie internetowej znajdziecie wiele pomysłów na realizację tematów dotyczących Czarnego Lądu. W zależności od metodyki i wieku będą do nich min. należały:
– zróżnicowany kontynent wielu ludów, kultur, państw,
– największe królestwo zwierząt na Ziemi,
– szkoła i czas wolny młodego skauta w Afryce,
– rytm, śpiew, taniec – tym żyje Afryka,
– rośliny – podstawa posiłków w Afryce,
– ważne momenty w życiu Afrykańczyka,
– granice od linijki – jaka była historia Afryki?,
– ekonomia w Afryce – innowacyjność z potrzeby,
– afrykańscy nastolatkowie XXI wieku,
– skauting w Afryce – afrykańskie początki, bogactwo w różnorodności,
– zagrożenia dla natury w Afryce – skutki dla nas,
– rodzina polisą ubezpieczeniową Afrykańczyka – rola wspólnoty,
– jak mądrze pomagać w rozwoju Afryki?,
– kontynent XXI wieku – rozwój Afryki.

  

Dodatkowo, jako podsumowanie działań ogłoszony zostanie konkurs w oparciu o Konturową Mapę Afryki (wydrukowaną i przekazaną wraz z propozycją), która będzie bazą do pracy własnej drużyn w konkursie projektowym. Z doświadczenia wiadomo, że kreatywność zuchów i harcerzy nie znam granic! Zachętą do udziału drużyn w konkursie są atrakcyjne nagrody (np. elementy rękodzieła afrykańskiego oraz sprzęt harcerski), przyznane twórcom najlepszych prac.

  

Więcej informacji o Afryce i jej życiu, ubranych w pomysły na zbiórki, gry, ćwiczenia, projekty czy też pomysły na międzynarodową służbę znajdziecie w materiale Teraz AFRYKA! Zachęcamy do wykorzystania go podczas przygotowywania zbiórek i oczywiście pamiętajcie o konkursie!

   

hm. Emilia Kulczyk
członkini GK ZHP