Przedostatni dzień II Zlotu Kadry zdominowali harcmistrzowie. To ich zlot (odbywający się w ramach wielkiego spotkania instruktorskiego w "Perkozie") uczestniczył w sobotę od rana w wielkiej grze terenowej a wieczorem spotkał się na konferencji "Polska 2030".

W trakcie gry na blisko 30-kilometrowej trasie młodsi i starsi instruktorzy noszący czerwoną podkładkę pod krzyżem mieli możliwość zapoznawać się na 10 punktach merytorycznych z raportem "Polska 2030", przygotowanym przez zespół ministra Michała Boniego oraz na kolejnych 10 punktach przeżyć harcerską przygodę, pływając na kajakach, żeglując, jadąc seagwayem czy budując tratwę.

W wieczornej konferencji wzięli udział goście: doradca min. Boniego Paweł Kaczmarczyk, prof. dr hab. gen. Bogusław Smólski oraz przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Zbigniew Gajewski. Konferencję prowadziła hm. Dorota Całka, towarzyszył jej hm. Piotr Niwiński. Po przedstawieniu przez Pawła Kaczmarczyka wybranych tez raportu, którego celem jest zaprezentowanie wieloletniego, zrównoważonego rozwoju kraju w celu poprawienia jakości życia obywateli, rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Brali w niej udział paneliści, jak i liczne grono instruktorów ZHP, między innymi: hm. Małgorzata Sinica, hm. Krzysztof Budziński, hm. Dariusz Supeł, hm. Rafał Bednarczyk, hm. Jolanta Kreczmańska, hm. Jan Kowalski.

Dyskusja, która rozpoczęła się od omawiania ogólnej strategii państwa, przesunęła się w kierunku pokazania roli, jaką pełni ZHP w społeczeństwie i rozwoju naszej organizacji. Naczelniczka ZHP zwróciła uwagę na fakt, iż harcerstwo wychowuje permanentnie, nie może (choćby z powodów finansowych) przerwać wychowywania młodych Polaków. Często inne organizacje pozarządowe działają w zależności od zdobytych środków, realizując poszczególne projekty.

Padła teza, iż ZHP nie można zaliczyć do typowych NGO-sów, że rola naszej organizacji zasadniczo różni się od roli tysięcy działających w kraju organizacji pozarządowych.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP