Druhny i Druhowie, serdecznie zapraszam Was na Pieszą Harcerską Pielgrzymkę „100 km na 100–lecie”. W 75. rocznicę Zlotu w Spale chcemy wyruszyć właśnie ze Spały na Jasną Górę (9-14 sierpnia). Z Częstochowy udamy się na Jubileuszowy Zlot do Krakowa.

Każda wędrówka jest swego rodzaju stałym elementem wpisanym w życie człowieka. W trudzie i mozole zdążamy do osiągnięcia przyjętego i wyznaczonego celu. Odkrywamy w ten sposób świat, który urzeka nas swym bogactwem i pięknem. Podczas wędrowania poznajemy również drugiego człowieka. Zachwycamy się jego fenomenem a czasem przerażamy małodusznością. Odkrywamy w ten sposób całą głębię bogactwa, jaka skrywa się w człowieku. Każda wędrówka odsłania również obraz nas samych. To w naszym bliźnich, w relacjach wobec nich dostrzegamy jak w zwierciadle paletę naszych cnót i wielość wad. Dlatego w harcerską dolę na zawsze było i jest wpisane wędrowanie. Szlaki, które przemierzamy, różne ścieżki, dukty i trakty to najlepsza sposobność i okazja, aby poznawać siebie i bliźniego, odkrywać świat.

Warto zatem, abyśmy w roku 100-lecia harcerstwa jeszcze raz odkryli i docenili wartość wspólnego wędrowania. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich wędrowników, instruktorów i seniorów do szczególnej formy wędrówki, jaką jest pielgrzymowanie.

Czytaj więcej: silniduchem.zhp.pl

ks. phm. Ronald Kasowski