80. rocznica Powstania Warszawskiego – uroczystości z udziałem ZHP 1 sierpnia
O godzinie 10:00, 1 sierpnia odbyła się uroczystość składania wieńców przy Pomniku „Polegli – Niepokonani”. W tym miejscu zginęło około 12 tysięcy polskich cywilów podczas rzezi Woli. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, oddał hołd cywilnym ofiarom powstania. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się również przedstawiciele ZHP, m.in. Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka oraz harcmistrzyni Helena Jędzrzejczak, harcmistrz Mateusz Chmielewski z Rady Naczelnej ZHP.
To jedne z ostatnich uroczystości, w czasie których harcerze i harcerki mają szansę spotkać się ze świadkami Powstania Warszawskiego. Boleśnie dziś o tym przypomniała śmierć Barbary Sowy ps. „Basia”, najstarszej uczestniczki tego zrywu – odeszła na wieczną wartę w wieku 106 lat. Podczas powstania początkowo prowadziła prowizoryczny lazaret w piwnicach domu przy ul. Barskiej 5. Działała także na terenie tzw. Reduty Kaliskiej, współorganizując tymczasowy szpital w piwnicach zdobytego gmachu Polskiego Monopolu Tytoniowego. Barbara Sowa zakończyła swoją służbę medyczną dopiero w sierpniu 1945 roku.
Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom
O godzinie 17:00, przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, harcerze ZHP wraz z Naczelniczką ZHP hm. Martyną Kowacką, oddali hołd Powstańcom Warszawskim. To symboliczne zatrzymanie się miasta jest wyrazem głębokiego szacunku i pamięci o tych, którzy walczyli i oddali życie za wolność.
Uroczystości 1 sierpnia w Warszawie
To nie jedyne uroczystości, w których wezmą udział członkowie ZHP. Harcerze ZHP wezmą również udział w wielu innych wydarzeniach upamiętniających Powstanie Warszawskie. Złożą kwiaty przy tablicy „Montera”, będą uczestniczyć w uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” oraz w Marszu Mokotowa. Członkowie ZHP złożą także Kobietom Powstania Warszawskiego i oddadzą hołd pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Warto wspomnieć, że do 2 sierpnia trwa Harcerski zlot z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jego celem jest zgłębianie historii tego wyjątkowego wydarzenia, poznanie jego świadków oraz integracja w gronie różnych organizacji harcerskich i skautowych. Misją zlotu jest oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim oraz kontynuowanie ich dziedzictwa, wartości i pamięci. Zlot promuje wartości takie jak odwaga, poświęcenie i miłość do ojczyzny. Dla harcerzy to też okazja do nauki odpowiedzialności oraz szacunku dla historii i tradycji oraz podjęcia służby społeczeństwu.
Dlaczego harcerze ZHP kultywują pamięć o Powstaniu Warszawskim?
Harcerze ZHP kultywują pamięć o Powstaniu Warszawskim, ponieważ jest to ważna część polskiej historii, tożsamości narodowej, ale i historii Polskiego harcerstwa. Uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych pomaga młodym ludziom zrozumieć znaczenie odwagi, poświęcenia i patriotyzmu, które były fundamentami powstańczego zrywu. Historia Powstańców Warszawskich jest pełna inspirujących postaci, które mogą być autorytetami dla młodych ludzi.
Czego historie Powstańców Warszawskich uczą młodych?
Historie Powstańców Warszawskich uczą młodych ludzi odwagi, poświęcenia i wartości walki o wolność. Pokazują, jak wielkie znaczenie mają solidarność i pomoc bliźniemu – wartości aktualne także dziś.
Wspomnienia Powstańców, jak te wyrażone przez płk. Bogdana Bartnikowskiego, przypominają, że harcerze zawsze byli i są częścią historii Polski. „Obok mnie stoi harcerz. Ja też byłem harcerzem i też mam w pamięci moje pierwsze, wspaniałe odznaczenie – Krzyż Harcerski, który przypiął mi mój drużynowy phm. ppor. Michał Glinka, dowódca plutonu z Batalionu „Zośka”. Pierwsze moje odznaczenie niezwykle dla mnie było i wtedy i do tej pory ważne i zawsze będzie ważne. […] to, że harcerze i wolontariusze tak licznie pomagają Powstańcom, uczestniczą w naszych spotkaniach jest dla nas niezwykle radosne. Jak patrzę tutaj na zielone i szare mundury harcerskie, to myślę sobie – Wy jesteście Szarymi Szeregami” – powiedział Bartnikowski. To świadectwo pozwala harcerzom i harcerkom zbliżyć się do historii powstańców i nawiązać z nimi unikalną nić porozumienia,
Udział harcerzy ZHP w obchodach 80. rocznicy Powstania Warszawskiego jest wyrazem ich głębokiego szacunku dla historii i poświęcenia Powstańców. Dzięki takim wydarzeniom harcerze nie tylko oddają hołd bohaterom, ale także podtrzymują wartości pamięć o powstaniu, które będą przekazywać kolejnym pokoleniom.
Jak kształtować postawy patriotyczne?
Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania artykułu „Radosne świętowanie patriotyzmu w domu z dzieckiem”, który oferuje praktyczne porady na temat włączania elementów patriotycznych w codzienne życie rodzinne. Dodatkowo, warto posłuchać naszego podcastu „Jak uczyć dzieci radosnego patriotyzmu? Podcast ZHP dla rodziców”, który dostarcza inspiracji i wskazówek, jak w naturalny sposób wprowadzać młode pokolenie w świat wartości patriotycznych. Dzięki tym materiałom odkryjecie, jak w radosny sposób kształtować postawy patriotyczne u dzieci i tworzyć z nimi piękne wspomnienia.
Podcast „Iskierka” to audycja kierowana do rodziców, którzy poszukują inspiracji, do kreatywnych działań z dziećmi, czy wsparcia w wyzwaniach czekających na rodzica w XXI wieku. Podcast jest tworzony przez Związek Harcerstwa Polskiego — największą w Polsce młodzieżową organizację, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Audycje znajdziesz na Spotify ZHP oraz innych popularnych serwisach streamingowych.
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie