Związek Harcerstwa Polskiego wyruszył do Korei Południowej, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym – największym wydarzeniu edukacyjnym dla dzieci i młodzieży. Zlot organizowany przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM), przyciągnie prawie 50 000 skautów z różnych krajów. Z Polski weźmie w nim udział 535-osobowa reprezentacja.

Światowe Jamboree Skautowe to okazja do poznawania innych kultur, współpracy i nauki poprzez różnorodne warsztaty i aktywności terenowe. Co 4 lata skauci z całego świata w wieku 14-17 lat, przybywają na to wydarzenie, by zacieśnić międzynarodowe więzi i zdobywać umiejętności na całe życie. To wyjątkowe wydarzenie, bo jego uczestnikiem można zostać tylko raz w życiu!

W tym roku Jamboree odbędzie się od 1 do 12 sierpnia 2023 roku w SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Motyw przewodni wydarzenia to „Draw your dream!”, czyli „Narysuj swoje marzenie!”.  Hasło to wyraża pragnienie członków Ruchu Skautowego, aby 25. Światowe Jamboree Skautowe stało się miejscem do rozwoju marzeń skautów z całego świata. Dla ZHP tegoroczny zlot ma szczególne znaczenie. Za cztery lata, w 2027 roku, Polska będzie gościć kolejne Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.

Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Martyna Kowacka wyraziła swoją radość z udziału polskiej reprezentacji w Jamboree – „Cieszę się, że ZHP, jako jedyna organizacja harcerska z Polski, która jest członkiem WOSM i może uczestniczyć w Jamboree, ma możliwość dać 535 harcerzom i harcerkom szansę przeżycia tej niepowtarzalnej przygody, jaką jest Światowe Jamboree Skautowe. To dla naszych harcerzy i harcerek nie tylko niezwykła szansa na rozwój i spotkanie z rówieśnikami z całego świata, ale także okazja do poznania nowych kultur, miejsc i tradycji”.

Krzysztof Moczulski – Rzecznik Prasowy LOT w czasie konferencji prasowej powiedział, że bardzo cieszy się, że Polskie Linie Lotnicze LOT mogą być partnerem wyjazdu reprezentacji Polski na Jamboree. „Ktoś, kiedyś powiedział, że zrozumiał, że świat nie ma granic, gdy zobaczył widok z okna samolotu. Mam nadzieję, że dziś też to poczujecie. Każda przygoda musi się gdzieś zacząć – cieszę się, że wasza zaczyna się z PLL LOT.” – dodał.

„Harcerze mają z nami wiele wspólnego – łączy nas hasło Czuwaj. Tak, jak harcerze musimy pozostawać cały czas czujni. Cieszę się, że Związek Harcerstwa Polskiego zaczyna swoją podróż z naszego lotniska. Nie mogę się doczekać Jamboree w 2027 roku i momentu, gdy na naszym lotnisku pojawią się skauci z całego świata, gotowi poznać Polskę!” – powiedział Michał Witkowski, Zastępca Dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie.

„Czeka nas wspaniała przygoda! W Jamboree można wziąć udział tylko raz w życiu – cieszę się, że mam tę okazję razem ze swoją drużyną. Jedziemy nie tylko zdobywać sprawności na całe życie, ale także promować Polskę. Jesteśmy gotowi do wyjazdu!” – zapowiedział Aleksander Chrzczonowski – uczestnik wyprawy.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek, które skupiają ponad 60 mln osób na całym świecie.