W dniach 21 – 23 marca 2014 roku w Warszawie odbył się 44. Rajd Arsenał, upamiętniający Akcję pod Arsenałem przeprowadzoną 26 marca 1943 roku przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Rajd corocznie organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów. Udział w nim wzięło łącznie blisko 1500 zuchów, harcerek i harcerzy z całej Polski. Rajd Arsenał to jedna z najstarszych i największych ogólnopolskich imprez harcerskich w roku.
Temat rajdu łączył w sobie wątki historyczne ze współczesnymi. Uczestnicy wspominali wydarzenia sprzed 71 lat, spotkali się z ich uczestnikami, a także poznawali miasto, w którym wszystko się zdarzyło. Motywem przewodnim rajdu była „Pocztówka z Warszawy”. To właśnie dawne pocztówki, ukazujące miasto, którego już nie ma, były przewodnikami dla harcerzy przez cały rajd.
Znaczącym elementem tegorocznego rajdu była konferencja pt. „Kamienie na szaniec” anno domini 2014. Debata, realizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią, osnuta wokół tematu książki Aleksandra Kamińskiego oraz jej filmowej interpretacji
w reżyserii Roberta Glińskiego. "Kamienie na Szaniec" przez dziesięciolecia utrwalały etos Szarych Szeregów i formowały postawy młodych Polaków. Jaki jest aktualny odbiór tej książki? Jakie wyzwania stają przed jej interpretacją? Jak reagować na dzisiejsze rewelacje dotyczące bohaterów? Rozmawialiśmy także o tym, czy w kinie historycznym obowiązuje licentia poetica. Czy reżyser ma obowiązek ściśle trzymać się faktów, czy może przypisywać bohaterom dowolne cechy. Jak kino historyczne kształtuje świadomość odbiorców? Goście specjalni paneli dyskusyjnych to m.in.:
- Robert Gliński – reżyser „Kamieni na Szaniec",
- dr hab. Wojciech Feleszko – wnuk Aleksandra Kamińskiego,
- dr Ewa Piotrowska-Hoffmann – literaturoznawczyni z Instytutu Literatury Polskiej, Wydziału Polonistyki UW
- Katarzyna Grynienko – filmoznawczyni związana z inicjatywą Film New Europe.
Głównym elementem rajdowego programu była gra miejska skierowana do harcerzy starszych i wędrowników, która rozegrała się na ulicach Warszawy w sobotę, 22 marca. Patrole harcerskie odwiedziły wyjątkowe i charakterystyczne miejsca przedwojennej Warszawy i wykonywali zadania, które przybliżyły im realia minionych czasów, pozwoliły poznać znaczących ludzi i historie. Przewodnikami po stolicy były stare pocztówki.
Harcerze odwiedzili m.in. Bazar Różyckiego, pierwsze studio nagraniowe czy Kawalerię w Łazieńskach Królewskich.
44. Rajd Arsenał zakończył się w niedzielę uroczystą zmianą wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defiladą kolumn harcerskich z Placu Piłsudskiego pod budynek Arsenału, gdzie odbył się harcerski apel zamykający to harcerskie spotkanie.
Patrycja Adamska
komendantka rajdu