8 lipca 2023 roku zakończyła się wielomiesięczna Harcerska Sztafeta Rowerowa „JednoŚladami Andersa”. 67 dzielnych rowerzystów przejechało ponad 15 tys. kilometrów w 14-stu etapach rowerowych. Wyruszyli w listopadzie 2022, zaś w miniony weekend ich wyprawa dobiegła końca – równolegle w Gdańsku oraz w Edynburgu (Wielka Brytania).

Za sobą mają zimowy Kazachstan, Uzbekistan, walczyli z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie, z podjazdami w Iranie, Włoszech i Szwajcarii. W Europie spotykali się ze świadkami historii i ze skautami. Wzięli udział w uroczystościach na Monte Cassino, spotkali się z córką gen Andersa. Z dumą przyznają, że na mapie śladów pamięci zgromadzili ponad 150 udokumentowanych miejsc (Mapa Śladów Pamięci: https://bikejamboree.pl/o-projekcie/130-sladow).

Finał wydarzenia trwał aż 3 dni. Nie zabrakło spotkań podróżniczych i harcerskich, przejazdów rowerowych, lekcji żywej historii, możliwości zwiedzania zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz podziwiania zabytków z Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia, a nade wszystko – jeszcze gorących wrażeń z trasy JednoŚladami Andersa! Program był bogaty i różnorodny. Jego uroczysta część rozpoczęła się w sobotę o 10.00 przed Muzeum II Wojny Światowej, gdzie przy wtórach pieśni patriotycznych, w wykonaniu Kapeli Kaszubskiej Tuba Band, wjechał ostatni etap sztafety, XII East.

2023 07 JA Final Gdansk michal hinc
fot. Michał Hinc

Podczas uroczystości, zgromadzanych powitał Zbigniew Popowski, prezes Fundacji Światowe Jamboree, jeden z pomysłodawców odważnego, patriotycznego projektu. Następnie głos zabrał gospodarz, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej – dr Marek Szymaniak oraz Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – jednego z głównych partnerów projektu.

Z rąk dyrektora Kaczmarczyka dwie osoby ze sztabu projektu JednoŚladami Andersa (hm. Magdalena Suchan i Zbigniew Sas) otrzymały także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Turystyki przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki.

W uroczystości wzięli udział także:

  • Barbara Męczykowska – główna specjalistka w Biurze Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, oddział Gdańsk,
  • Bartosz Czajka – prezes Instytutu im. gen. Andersa w Lublinie,
  • hm. Dawid Schwann – członek Głównej Kwatery ZHP,
  • Gość specjalny wydarzenia – kpt. Władysław Dąbrowski, Żołnierz 2 Korpusu Polskiego.

Równolegle na metę przy pomniku Misia Wojtka w Edynburgu wjechał Etap XI West, co uczestnicy wydarzenia w Gdańsku mogli „ na żywo” oglądać na ekranie.  

Na XI-stkę, z hucznym powitaniem muzycznym w wykonaniu Parzenica Polish Folk Dance Group, czekali członkowie sztabu projektu oraz: 

  • Teresa Matusiak, Konsul RP (konsulat generalny w Edynburgu), 
  • Aileen Orr, autorka książki „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”,
  • Ewa Klyszewska- Daly (przyjaciółka Ludwika Jaszczura, byłego Andersowca, który niedawno zmarł),  
  • Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka, w asyście reprezentacji szkoły,
  • skrzaty, zuchy i harcerki z ZHP Edynburg.

Sztafeta stanowiła kulminacyjny element większego projektu, realizowanego już od 11 listopada 2021 jako propozycje programowe, przygotowujące do sztafety.

Inicjatorami i organizatorem wyprawy są uczestnicy rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree (2017-2019) przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree, Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Honorowym patronatem projektu jest prof. Norman Davies.

2023 07 JA Final Edynburg arek koscielski 4
fot. Arkadiusz Kościelski

Autorka tekstu: hm. Magdalena Suchan