Start Sztafety Bike Jamboree JednoŚladami Andersa

Wiktoria Tobolewska
10/11/2022
~ 3 min czytania

Jednym z elementów strategii ZHP jest radosny patriotyzm, a czym on może być jak nie aktywnym i ciekawym zgłębianiem historii? Takim przedsięwzięciem jest właśnie Sztafeta JednoŚladmi Andersa. JednoŚladami Andersa to projekt podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa, która formowała się na terenie obwodu orenburskiego w środkowym biegu Wołgi od 1941 roku. 

Główna trasa liczy ponad 15 tys. km i została podzielona na 14 etapów, które będą pokonywane w 6-osobowych zespołach. Uczestnikom nie towarzyszy auto serwisowe, każdy rowerzysta wiezie na swoim rowerze (w sakwach) wszystko, co jest potrzebne zespołowi - od suchych ubrań, przez jedzenie, namioty i oczywiście pałeczkę sztafetową. Ma ona postać mapy, dziennika podróży, węgielka z lasku polskiego w Kostiuchnówce oraz maskotki - Misia Wojtka, na wzór niedźwiedzia Wojtka, który z wojskami Andersa przemierzał Szlak Nadziei, jako pełnoprawny żołnierz.

Już 12 listopada - I etap wraz z rowerami z Polski, ruszy z Astany w Kazachstanie, stamtąd do Uzbekistanu. Następnie uczestnicy planują przejechać przez Turkmenistan do Teheranu w Iranie, by następnie przejechać przez Iran do Iraku. Z Iraku przez Jordanię i Izrael sztafeta dotrze do Egiptu, skąd przez Morze Śródziemne dotrze do południowych Włoch, gdzie uczestnicy projektu wezmą udział w obchodach rocznicy Bitwy pod Monte Cassino. Następnie rowerzyści dotrą do Mediolanu, gdzie się rozdzielą. Część pojedzie do Edynburga - tam nastąpiła demilitaryzacja armii Andersa oraz do Polski, na Wyspę Sobieszewską, gdzie w 2027 odbędzie się Światowe Jamboree skautowe. Sztafeta skończy się 8 lipca równolegle w dwóch miejscach na świecie. 

Celem projektu JednoŚladami Andersa jest poznanie i upamiętnienie historii Polskiej Armii, przybliżenie jej młodzieży i Polakom, w tym umożliwienie spotkań na trasie z Polonią i mieszkańcami krajów, przez które będą jechać uczestnicy wyprawy. To także poszukiwanie śladów historii, zgodnie z ideą przyświecającą prof. Normanowi Daviesowi, Patronowi Honorowemu projektu. Założenia projektu są również związane z promowaniem atrakcyjnych form działań patriotycznych wśród młodych ludzi oraz zdrowego, aktywnego trybu życia.

Uczestnikami poszczególnych tras są nie tylko harcerze. Połowa miejsc w każdym etapie jest dla harcerzy, a druga dla pozostałych chętnych - rowerzystów, turystów, pasjonatów podróży. Warto podkreślić, że do sztafety zapraszani są członkowie wszystkich organizacji harcerskich.  

Inicjatorami i organizatorem wyprawy są uczestnicy rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, która odbyła się w latach 2017-2019 przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Światowe Jamboree, Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Afryka Nowaka. Partnerem merytorycznym jest Muzeum Pamięci Sybiru oraz Muzeum Harcerstwa.