Wydział Wychowania Duchowego i Religijnego ma na celu wspieranie struktury ZHP w realizacji zadań wynikających ze struktury organizacyjnej GK ZHP. Do najważniejszych zadań wydziału należą: promowanie wychowania duchowego i religijnego w gromadach i drużynach, koordynowanie współpracy z ICCS i ICCG oraz prowadzenie poradnictwa i popularyzacja dorobku w zakresie wychowania duchowego i religijnego.   Wydział wspiera zespoły WDiR na poziomie chorągwi oraz tworzy materiały z zakresu pracy z religijnością i duchowością.

Zespół działa w ramach  obszaru wsparcie metodyczno-programowego i podlega zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Annie Pospiesznej. Szefową Wydziału jest hm. Aleksandra Fuchs (Chorągiew Białostocka).

Kogo rekrutujemy?

Instruktorów i instruktorki na funkcję członka/członkini wydziału, którzy zaangażują się w prace w jednym z dwóch obszarów: wspieranie rozwoju religijnego lub praca nad wychowaniem duchowym, bądź w obu równocześnie. Poszukujemy chętnych, którzy mogliby się zaangażować w jedną/kilka z poniższych form działania:

• Działalność programowa – współtworzenie materiałów z zakresu duchowości/religijności wspierających rozwój duchowy lub/i religijny harcerzy.
  • Współpraca z organizacjami ICCG/ICCS – osoby wyznania rzymsko-katolickiego z dobrym znajomością języka angielskiego (co najmniej na poziomie B2).
  • Współorganizowanie inicjatyw programowych dotyczących wychowania religijnego na poziomie centralnym
  • Tworzenie materiałów graficznych i prowadzenie social mediów związanych z działalnością programową wydziału, zgodnych z identyfikacją wizualną ZHP.
  • posiada przynajmniej stopień podharcmistrzyni/podharcmistrza,
  • posiada doświadczenie w pracy z duchowością lub/i religijnością na poziomie hufca lub chorągwi.
  • potrafi pracować w systemie zdalnym – większość pracy odbywa się wirtualnie,
  • potrafi trzymać się ustalonych terminów,
  • potrafi pracować w zespole “na odległość”.

A. współtworzenie materiałów z zakresu duchowości/religijności wspierających rozwój duchowy harcerzy

• Wiedza o ZHP – poziom mistrzowski: Posiada szeroką, stale pogłębianą wiedzę, dotyczącą ruchu harcerskiego. Świadomie współkreuje oblicze ZHP.
  • Harcerski System Wychowawczy – poziom mistrzowski: Instruktor wspierający instruktorów wspierających drużynowych.
  • Umiejętności liderskie –poziom zaawansowany: Umie kierować zespołem.
  • Relacje z otoczeniem – poziom podstawowy: korzysta z marki ZHP i jej narzędzi

B. Współpraca z organizacjami ICCG/ICCS

• Wiedza o ZHP – poziom zaawansowany: posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą ruchu harcerskiego. Świadomie współkreuje oblicze szerszego środowiska harcerskiego.
  • Harcerski System Wychowawczy – poziom podstawowy: doświadczony drużynowy.
  • Umiejętności liderskie – poziom zaawansowany: Umie kierować zespołem.
  • Relacje z otoczeniem – poziom podstawowy: korzysta z marki ZHP i jej narzędzi

C. Współorganizowanie inicjatyw programowych na poziomie centralnym

• Harcerski System Wychowawczy – poziom zaawansowany: Instruktor wspierający drużynowych.
  • Kształcenie kadry –poziom podstawowy: Prowadzi zajęcia. Instruktor, któremu można powierzyć przygotowanie oraz poprowadzenie dowolnych pojedynczych zajęć.
  • Umiejętności liderskie –poziom zaawansowany: Umie kierować zespołem.
  • Relacje z otoczeniem – korzysta z marki ZHP i jej narzędzi

D. Tworzenie materiałów graficznych i prowadzenie social mediów

• Relacje z otoczeniem – korzysta z marki ZHP i jej narzędzi

Link do strony na sharepoint: https://gkzhp.sharepoint.com/sites/WydziaWychowaniaDuchowegoiReligijnego

Pierwszym etapem naboru jest przesłanie ankiety: ankieta rekrutacyjna, do której należy załączyć opinię komendanta chorągwi.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2022 r. Drugim etapem naboru są rozmowy instruktorskie właściwego kierownika zespołu/wydziału ze zgłoszonymi instruktorami.