Na wieczną wachtę odszedł kapitan Janusz Zbierajewski

ZHP
06/04/2022
~ 2 min czytania
fot. polskieszlakiwodne.pl

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu na wieczną wachtę jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego żeglarstwa – kapitana Janusza Zbierajewskiego (2 III 1942 – 5 IV 2022). Z wykształcenia był polonistą i redaktorem, z zamiłowania – żeglarzem oceanicznym. Patent kapitański otrzymał w roku 1975, a trzy lata później, jako etatowy kapitan „Zawiszy Czarnego”, odbył na jego pokładzie sześciomiesięczny rejs na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie. W kolejnych latach pływał na większości polskich żaglowców. Dowodził między innymi „Zewem Morza”, „Pogorią” czy „Kapitanem Borchardtem”. Odbył przeszło 20 rejsów przez Atlantyk. W roku 1989 poprowadził azjatyckie etapy rejsu „Zawiszy Czarnego” dookoła świata, a od 2006 – na pokładzie tego żaglowca – kilkanaście rejsów w ramach projektu „Zobaczyć Morze”, skierowanego do osób niewidomych i niedowidzących, stanowiących każdorazowo połowę załogi.

Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Janusz Zbierajewski był znakomitym dydaktykiem, wychowawcą większości kapitanów polskich żaglowców i autorem popularnego krótkiego podręcznika „Astronawigacja praktyczna” oraz strony internetowej „Wypadki jachtów”. Współorganizował Festiwal Filmów Żeglarskich „JachtFilm”.

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w plebiscycie „Rejs Roku”, był laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza (2021), zdobywcą nagrody „Conrady – Indywidualności Morskie” (2014).