104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Wiktoria Tobolewska
11/11/2022
~ 2 min czytania

11 listopada, to państwowe święto szczególnie istotne dla harcerek i harcerzy z ZHP. Tego dnia pokazujemy, że Ojczyzna jest dla nas ważną wartością poprzez celebrowanie radosnego patriotyzmu. 11 listopada gromady i drużyny w całym kraju spotykają się, aby wziąć udział w lokalnych uroczystościach, odśpiewać hymn. Realizują także propozycje programowe, tropy i sprawności, które są związane z działaniem na rzecz propagowania historii oraz postaw patriotycznych.  

W uroczystościach państwowych, odbywających się w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele władz Związku Harcerstwa Polskiego - Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka i hm. Piotr Jaworski - członek ds. organizacyjnych Głównej Kwatery ZHP. W imieniu organizacji złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wśród pocztów sztandarowych wyróżniały się sztandary ZHP i Szarych Szeregów.

W uroczystościach uczestniczył również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda z Małżonką Dianą Nausėdienė.

fot. Karolina Piotrowska/ ZHP

Zuchy, harcerze, wędrownicy i instruktorzy ZHP poza udziałem w ważnych dla naszego kraju uroczystościach i rocznicach, pamiętają, aby w swojej codziennej pracy podczas zbiórek, czy biwaków być patriotami. Swoje postawy patriotyczne wyrażają także poprzez realizację służby na rzecz lokalnych, małych ojczyzn.