Wiatraczek 2021: Dzień Tradycji Polskiego Folkloru

Chorągiew Kielecka ZHP
12/07/2021
~ 2 min czytania

10 lipca o 19:00 Kielce zamieniły się w stolicę folkloru - było regionalnie, kolorowo i radośnie. Uczestnicy Festiwalu oraz kielczanie mieli okazję poznawać kulturę regionalną świętokrzyskiego oraz żywiecczyzny.

ZHP Chorągiew Kielecka we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi zorganizowała niesamowite widowisko, czyli Dzień Tradycji Polskiego Folkloru. W kieleckim parku miejskim, w muszli koncertowej wystąpili:

  • Zespół Regionalny „Magurzanie”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna”
  • Kapele obu zespołów

Celem wydarzenia było zaakcentowanie znaczenia folkloru na naszym Festiwalu. Przez wiele lat był to bowiem jeden z najistotniejszych modułów programowych i właśnie zespoły regionalne przybywały licznie, aby zaprezentować się na kieleckiej Kadzielni. W trakcie wydarzenia chcieliśmy pokazać uczestnikom oraz wszystkim kielczanom wartości i piękno polskiej kultury ludowej. Patrząc na żywiołowe reakcje publiczności możemy potwierdzić, że było to niesamowite, tętniące energią wydarzenie!

Zdjęcia z koncertu znajdziecie w naszej galerii online: https://www.flickr.com/photos/wiatraczek/albums/72157719525496179

Kronikę z wydarzenia znajdziecie tutaj: https://youtu.be/iU0tHZKbLbI 

Festiwal to jednak nie tylko koncerty. Już za nami przeglądy konkursowe, na podstawie których organizatorzy zdecydują, kto otrzyma brązowe, srebrne oraz złote "jodły" - czyli tradycyjne wiatraczkowe statuetki. Soliści, duety oraz zespoły są w trakcie warsztatów konkursowych – to bardzo istotny czas, ponieważ pozwala szlifować talenty młodych artystów. Naszych uczestników będziecie mogli zobaczyć na scenie już 17.07 o 19.00 w Amfiteatrze Kadzielnia w trakcie Koncertu Galowego Laureatów!

Do zobaczenia w Kielcach!