Sprzątanie lasu to niestety trochę walka z wiatrakami – my sprzątamy, inni dalej śmiecą… Podczas tego ostatniego sprzątania wynieśliśmy z lasu około 30 dużych worków śmieci, niestety dalej łatwo znaleźć inne śmieci w tym lesie… Ale robimy swoje i jeszcze zapewne kiedyś będziemy tam sprzątać, chociaż niestety przyszedł czas i pomału przenosimy się do nowego lasu. Zależy nam na tym żeby lasy były czyste i naturalne dla kolejnych pokoleń, dla kolejnych harcerzy, ale też dla zwierząt, które przez śmieci często umierają.

Przez dwa ostatnie lata mamy regularnie zbiórki tuż przy tak zwanym „lesie kwasowskim”. Aby dojść do naszej leśnej chatki musimy przez niego przejść, więc sami widzimy ile jest tam śmieci. Jest to miejsce gdzie chodzą mieszkańcy Sławna na spacery, sami lub z psami i jeżdżą tam rowerzyści. Sprzątaliśmy tam już któryś raz z kolei, niestety można by dalej sprzątać tam co weekend i dalej będzie co zbierać… W sprawie sprzątania okolicy zgłaszali się do naszego hufca mieszkańcy pobliskiego osiedla, ale przez obostrzenia nie mogliśmy się z nimi spotkać i wspólnie sprzątać. Sprzątanie lasu zorganizowaliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Sławno, podobnie jak sadzenie sadzonek tydzień później. W tym celu napisaliśmy wniosek, który został zaakceptowany, przyjechaliśmy do szkółki leśnej Nadleśnictwa Sławno gdzie leśnicy opowiedzieli nam o tym jak i dlaczego na szkółce sadzi się sadzonki, co się z nimi później robi, później pokazali nam jak się je sadzi i w parach zasadziliśmy wszystkie przekazane nam w tym celu sadzonki drzew.

Naszym partnerem w działaniach jest przede wszystkim Nadleśnictwo Sławno, ponieważ ani miasto Sławno, gmina Sławno nie chciały odbierać zebranych przez nas śmieci, natomiast nadleśnictwo robi to za każdym razem, czasem też dostarcza nam rękawiczki i worki. Staramy się nagłaśniać akcje w mediach społecznościowych i jak tylko będzie można zaangażujemy mieszkańców Sławna i społeczność geocaching.com organizując spotkanie CITO.

Odbiorcą naszych działań był głównie las i jego mieszkańcy, ale również mieszkańcy Sławna i okolicy, którzy lubią przebywać w czystym lesie.

12 Leśna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Drzewianie”