105. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką.

ZHP
23/08/2021
~ 1 min czytania

W dniu 21. 08.2021 r. obchodziliśmy 105. rocznicę Bitwy pod Kostiuchnówką, 23. edycję Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie oraz 10. rocznicę powstania Centrum Dialogu Kostiuchnówka, które jest ośrodkiem Chorągwi Łódzkiej ZHP.
W uroczystościach na Wołyniu uczestniczył Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak wraz z zastępcą Naczelnika hm. Małgorzatą Siedlecką.
Obchody w Polskim Lasku rozpoczął uroczysty apel harcerski, następnie odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp Witalija Skomarowskiego. Po liturgii przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe, a następnie złożenie kwiatów na mogiłach Legionistów.
Podczas pobytu na Wołyniu nie zabrakło spotkania Naczelnika ZHP z harcerzami z ZHP i Wołyńskiego Hufca HP na Ukrainie oraz ich przyjaciółmi z organizacji ukraińskiej, którzy pełnią służbę na Polskich Cmentarzach Wojennych. To dzięki ich ciężkiej pracy i determinacji komendanta Centrum Dialogu Kostiuchnówka hm. Jarosława Góreckiego polscy żołnierze spoczywają w godnych mogiłach.
Obchody zakończył późnym wieczorem monodram Huberta Kułacza «Ego te absolvo».