Dzisiaj, 23 lutego, zebraliśmy się w gronie instruktorek i instruktorów, aby wspólnie spędzić czas z okazji tegorocznego Dnia Myśli Braterskiej. To wydarzenie, podczas którego główną rolę grają nasi drużynowi. Właśnie oni codzienną służbą przyczyniają się do tego, co jest celem naszej organizacji – wychowania młodego człowieka.

Dzisiejsza gala jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje inspirujące historie z życia instruktorów, głównie drużynowych, ale nie tylko. Pierwsi wystąpili instruktorzy z Chorągwi Śląskiej ZHP – phm. Krzysztof Kasperek i pwd. Magdalena Pałek – którzy opowiedzieli piękną historię o ziarenku piasku i projekcie zrealizowanym ze swoją drużyną.

Druga prelegentka – Agnieszka Barwicka – była drużynowa i komendantka szczepu – opowiedziała nam o tym, jak ważne jest wychowanie harcerskie i jak bardzo wartościowe jest bycie harcerzem. Kolejna historia, tym razem obecnej drużynowej, pwd. Weroniki Marasik z Chorągwi Krakowskiej ZHP, dotyczyła tego, jak wielkim autorytetem jest dla harcerzy ich drużynowy. To wystąpienie było przepełnione własnymi doświadczeniami, a słowa płynące prosto z serca drużynowej, będącej na funkcji już 6 lat, naprawdę wzruszyły zebranych.

Następne wystąpienie dotyczyło spełniania marzeń, podróżowania i odkrywania świata mimo życiowych utrudnień. To właśnie Jasiek Mela, choć nie jest harcerzem to swoją historią udowadnia, że wystarczy tylko chcieć, by osiągnąć swoje ideały. Ostatnim prelegentem był drużynowy – hm. Jacek Smura z Chorągwi Stołecznej ZHP. Wygłosił przemówienie, w którym zwrócił uwagę na rolę drużynowego, który jest niezwykle ważny w rozwoju harcerzy.

My nie jesteśmy od tego, żeby mówić harcerkom i harcerzom, co mają myśleć na dany temat. Naszą rolą jest pokazać im harcerskie wartości po to, by potrafili wykształcić w sobie umiejętność samodzielnego myślenia.

Jestem instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego – razem z moimi harcerkami i harcerzami zmieniam świat. Czuwaj! – takimi słowami hm. Jacek Smura zakończył pierwszą część naszej gali.

Wystąpienia, których mieliśmy okazję wysłuchać w trakcie pierwszej części gali były ogromną dawką motywacji i inspiracji dla nas, drużynowych, instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. Pamiętajmy, że najlepszą motywacją do działania jesteśmy my dla siebie nawzajem.

Następnie wszyscy obecni drużynowi otrzymali listy pochwalne z rąk przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła oraz naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad. Naczelniczka podziękowała drużynowym za pełnioną służbę:

Dziękujemy, że nie ustajecie, dziękujemy, że cały czas chcecie być coraz lepsi. Tylko jeśli rozwijamy się sami, możemy wspierać naszych harcerzy i nasze harcerki.

Mecenasem projektu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. ZHP realizuje działania dofinansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

autorka: pwd. Weronika Bączek