Wczorajszy dzień obfitował w wiele merytorycznych spotkań dotyczących obecnej sytuacji w kraju i ewentualnego zaangażowania harcerzy w niesienie pomocy. Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad spotkała się z Prezesem Rady Ministrów oraz z Prezydentem RP i Głównym Inspektorem Sanitarnym.

W południe odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg z organizacjami społecznymi ws. koronawirusa. Z ramienia ZHP w spotkaniu udział wzięła Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. Na spotkaniu poruszono takie tematy jak możliwość zaangażowania się pełnoletnich wolontariuszy w pomoc zdrowym osobom w podeszłym wieku, czy jakie wyzwania, związane z zarządzaniem, stoją przed organizacjami. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o sprawozdawczości organizacji.

Po południu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z władzami organizacji harcerskich oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Prezydent poprosił władze organizacji harcerskich, aby rozważyły zaangażowanie harcerzy w pomoc, przede wszystkim nad osobami starszymi, samotnymi i tymi, które mają problemy z komunikacją. – Ustaliliśmy, że to zaangażowanie może dotyczyć wyłącznie harcerzy pełnoletnich – dodał.

Oprócz tego Prezydent RP poprosił o pomoc w przekazywaniu informacji na temat bezpieczeństwa w związku z koronawirusem, by dotarła do jak największej liczby osób, a także, by – zgodnie z zaleceniami GIS – zrezygnować ze wszystkich zbiórek zastępów. – Poinformowano mnie, że te działania już zostały przeprowadzone przez władze organizacji – oznajmił.