18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego przypominamy wam o Muzeum Harcerstwa, z którego niektórymi zbiorami możecie zapoznać się w wersji elektronicznej.

6 czerwca 2001 r. Naczelnik ZHP hm. Wiesław Maślanka podjął decyzję o utworzeniu Muzeum Harcerstwa w Warszawie jako samodzielnej jednostki organizacyjnej. Na pierwszego dyrektora powołał hm. Andrzeja Borodzika. Równocześnie zostały przekazane przez Główną Kwaterę ZHP do Muzeum Harcerstwa zbiory biblioteczne oraz archiwum historyczne.

Dało to szansę ochrony prawnej harcerskiej spuścizny, pozostawiając ją wewnątrz ruchu harcerskiego. Do współpracy w tworzeniu Muzeum Harcerstwa zostały zaproszone wszystkie istniejące ówcześnie organizacje harcerskie.

Dziś Muzeum Harcerstwa, dzięki połączeniu wysiłków tych, którym bliska jest troska o zachowanie harcerskiego dziedzictwa, stało się bardzo bogatym źródłem wiedzy o dorobku ruchu harcerskiego. Jest w tym ogromna zasługa prawie 50-osobowego zespołu instruktorów i wolontariuszy Muzeum Harcerstwa. W tych działaniach wspiera ich Rada Muzeum, którą kieruje prof. dr hab. Andrzej Janowski, wychowanek Aleksandra Kamińskiego.

W Muzeum Harcerstwa w Warszawie na ulicy Konopnickiej 6 znajdziecie nie tylko archiwalne taśmy Rozgłośni Harcerskiej, ale też oryginalny dziennik Jana Bytnara ps. Rudy, czy listy Olgi i Andrzeja Małkowskich. Wszystkie te materiały znajdziecie również na stronie muzeumharcerstwa.pl. Poszukajcie, a na pewno wśród muzealnych archiwów znajdziecie inspirację na zbiórkę.

Choć w obecnej sytuacji muzeum nie działa jeszcze w pełni, pamiętajcie, że w wizytę w muzeum warto wpisać w plan drużynowych wycieczek do Warszawy.