Pełniąc służbę, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa. Pisaliśmy już o tym, jak należy używać rękawiczek. Zachęcamy do dowiedzenia się, jak bezpiecznie korzystać z jednorazowych masek chirurgicznych i zapoznania się z materiałem przygotowanym na potrzeby szkolenia wolontariuszy podejmujących służbę w czasie Stanu Epidemii SARS-CoV-2 przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP.
Kiedy używać maski?
- Jeśli jesteś zdrowy (nie wykazujesz objawów infekcji), powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2 (koronawirus).
- Jeśli kaszlesz, kichasz i masz inne objawy wskazujące na COVID-19 (gorączka, duszności) powinieneś używać maseczki przez cały czas. Pamiętaj, że gdy wystąpią u ciebie takie objawy, powinieneś skontaktować się telefonicznie z najbliższą Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
- Zasadne może wydawać się również używanie masek podczas przebywania w miejscach bliskiego kontaktu z innymi osobami (pojazdy, komunikacja publiczna, szpitale itp.) [zalecenia z Hongkongu] oraz w pomieszczeniach dusznych i źle wentylowanych (np. biuro) [zalecenia z Japonii].
- Maski mogą stanowić skuteczną ochronę tylko w połączeniu z częstym myciem rąk (lub ich dezynfekcją w sytuacji braku możliwość umycia).
- Jeśli nosisz maskę, musisz wiedzieć, jak jej używać i jak ją utylizować (patrz opis poniżej).
- Rozważając temat stosowania masek (różnego typu), należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
a) Polska jest na takim etapie rozwoju epidemii SARS-CoV-2, że potencjalnie każdy może być zakażony wirusem. Według różnych szacunków bezobjawowych zakażeń jest od 10 do 62%. Zważywszy na te fakty, zasadne może okazać się noszenie masek przez wszystkich (obecnie zarówno WHO jak i Ministerstwo Zdrowia nie zalecają takiej strategii).
b) Masowe używanie masek może spowodować niedobory zaopatrzenia personelu medycznego, które już są odczuwalne w naszym kraju. Jeżeli nie ma konieczności używania maski (np. przebywanie w domu/mieszkaniu) to należy ich nie zużywać.
Jak zakładać maskę?
- Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%). Poczekaj, aż ręce będą całkiem suche.
- Wyciągając maskę z opakowania, staraj się unikać dotykania całej powierzchni maski. Trzymaj za krawędzie lub sznurki/gumki mocujące.
- Przyłóż maskę do twarzy tak, by dokładnie zakrywała nos i usta i upewnij się, że między maską a twarzą nie ma przerw (zachowana jest szczelność). Jeżeli maska została wyposażona w blaszkę na górnej krawędzi, dognij ją tak, by szczelnie dolegała do nasady nosa.
- Zarost na twarzy typu broda, może utrudniać utrzymanie odpowiedniej szczelności pomiędzy twarzą a maską.
Jak zachować się podczas noszenia maski?
- Podczas noszenia maski unikaj dotykania jej. Jeśli to zrobisz, umyj dokładnie ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%).
- Wymień maskę na nową, gdy tylko stanie się wilgotna.
- Nie używaj ponownie masek jednorazowych.
- Nieprawidłowe używanie masek lub wielokrotne używanie masek jednorazowych może
zwiększać ryzyko infekcji zamiast je zmniejszać.
Jak zdejmować i utylizować maskę?
- Nie dotykaj przodu maski podczas usuwania jej z twarzy.
- Chcąc usunąć maskę z twarzy, złap za gumki mocujące maskę za uszami lub rozwiąż tasiemki mocujące maskę za głową.
- Bezpośrednio po ściągnięciu maski wyrzuć ją do pojemnika na odpady (najlepiej zamykanego). Następnie dokładnie umyj ręce wodą z mydłem (minimum 30 sekund). W sytuacji braku możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%).
Materiały filmowe WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia).
Źródła
1. World Health Organization (Światowa Organizacja Zdrowia).
2. rebelem.com
3. cdc.gov
4. thelancet.com
Pamiętaj, że noszenie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do zaniedbań w obszarze podstawowych zasad higieny, tj. np. właściwe mycie rąk lub ich dezynfekcja.